Czy klindamycynę można stosować z innymi lekami?

Jestem po operacji tętniaka (3,5 roku temu) - tętnica przednia łącząca. Dziś stomatolog przepisał mi antybiotyk C***-M** 600 mg z powodu stanu ropnego w zębie. Pamiętam, że lekarz ogólny mówił, że nie powinnam brać antybiotyków. Czy jest on dla mnie bezpieczny? Dodatkowo zażywam również leki na nadciśnienie: L***, I*** i I***. Proszę o odpowiedź, czy leki nie kolidują ze sobą.

Witam!

Klindamycyna nie wykazuje interakcji z żadnym ze stosowanych przewlekle przez Panią leków, w związku z tym nie ma widocznych przeciwwskazań do zastosowania tego antybiotyku. To, co lekarz powiedział o antybiotykach musiało być uzasadnione jakimś faktem np. uczuleniem na konkretną grupę antybiotyków np. penicyliny. Same antybiotyki w uzasadnionych przypadkach są konieczne u każdego pacjenta, jednakże możliwy jest ich dobór odpowiednio do sytuacji i pacjenta. Na podstawie załączonych informacji nie można się doszukać przeciwwskazań do zastosowania tego antybiotyku i wydaje się, że powinien być on dla Pani bezpieczny. Należy pamiętać o zastosowaniu preparatu osłonowego zawierającego pałeczki kwasu mlekowego (np. Lakcid, Lacidozone) dostępnego bez recepty, pozwoli on uniknąć biegunki, która jest dość częstym działaniem niepożądanym tego antybiotyku. Przepisany antybiotyk może, ale nie musi nasilić efekt przeciwnadciśnieniowy przyjmowanych leków. Jeśli choruje Pani na niewydolność nerek, niewydolność wątroby, choroby żołądka i jelit lub występuje alergia na jakiekolwiek leki to proszę skontaktować się z lekarzem rodzinnym przed zastosowaniem leku. Jeśli takie choroby nie występują to można uznać ten lek za bezpieczny. Pozdrawiam serdecznie!