Czy konieczne jest usunięcie macicy u mojej mamy?

Mojej mamie stwierdzono dziś podczas badania USG dopochwowego mięśniaka 5 cm. Mama jest w wieku 49 lat. Lekarz stwierdził, że trzeba wykonać zabieg łyżeczkowania a następnie 3 miesiące później zabieg wycięcia całej macicy. Czy to konieczne? Nie jestem do końca przekonana czy tak powinno być. Jakie powinno być leczenie w tej sytuacji? Proszę o pomoc.

jeśli mięśniak jest objawowy i daje krwawienia to się go usuwa, u starszych kobie które nie mają już planów prokreacyjnych - usuwa się właśnie całą macicę, aby mięśniaki się już nie pojawiały. Pozostawia się jajniki, aby zachować czynność hormonalną