Czy lekarz rodzinny może wystawić takie zaświadczenie do operacji?

Dzień dobry, Piszę w sprawie operacji ortopedycznej. Szpital wymaga zaświadczenia lekarza rodzinnego o tym, czy widzi przeciwwskazania do operacji. Lekarz rodzinny nie chciał mi tego podpisać, gdyż stwierdził, że nie jest on od takich rzeczy i to anestezjolog przed operacją powinien zdecydować. Czy bez takiego zaświadczenia nie będę mógł mieć wykonanego zabiegu?
MĘŻCZYZNA, 23 LAT 6 miesięcy temu

Sugeruję znalezienie innego ośrodka przeprowadzającego podobne zabiegi. Anestezjolog i ortopeda, którzy będą odpowiedzialni za przebieg operacji muszą samodzielnie zebrać wywiad i zbadać pacjenta, ponieważ to oni kwalifikują do znieczulenia i zabiegu. Konieczne bywa dostarczenie zaświadczenia o braku przeciwwskazań od specjalisty, w przypadku, w którym pacjent leczy się przewlekle (np. endokrynologicznie lub onkologicznie). Podsumowując: lekarz rodzinny nie ma obowiązku wystawić podobnego zaświadczenia.