Czy lęki są spowodowane chorobą Gravesa-Basedowa?

Witam.

Choruję na Gravesa-Basedowa od dwóch lat. Wszystko było już ok, leki odstawione, aż nagle zaczęło mi się psuć małżeństwo i choroba powróciła (TSH: 0,06). Mam ciągłe obawy, że mąż mnie zostawi, boję się wszystkiego, czuję się niedowartościowana. I nie wiem, czy to z powodu nawrotu choroby, czy może mam jakieś zaburzenia psychiczne.

Witam!

W przebiegu nadczynności tarczycy taka jest istota choroby Gravesa-Basedowa mogą występować objawy psychiatryczne. W związku z tym opisane dolegliwości można z dużym prawdopodobieństwem przypisać chorobie podstawowej, aczkolwiek nie można wykluczyć pierwotnych zaburzeń lękowych, które powstały samodzielnie. Wyrównanie czynności tarczycy powinno spowodować ustąpienie objawów nadczynności, a zatem także obniżonego nastroju, lęku. Jeśli po osiągnięciu optymalnych wartości TSH, objawy będą się utrzymywać to warto zgłosić się do psychiatry w celu przeprowadzenia badania i dobrania odpowiedniego leczenia. W tej chwili należy pozostać pod kontrolą endokrynologa.

Pozdrawiam serdecznie!