Czy łojotokowe zapalenie skóry jest uleczalne?

Czy łojotokowe zapalenie skóry jest uleczalne? Da sie je calkowicie wyleczyc? Prosze o szczegolowa odpowiedz. W jakim stadium jest mozliwe do wyleczenia. I jakie sa przyczyny tej choroby.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie.U każdego pacjenta leczenie rozpoczyna się od preparatów miejscowych. Środki doustne przepisywane są przez lekarzy, gdy nie ma oczekiwanej poprawy, objawy są bardzo silne lub uporczywie nawracają. Najbardziej popularnym preparatem jest 2% ketokonazol jako szampon, maść, pianka lub żel. Szampony lecznicze przy łojotokowym zapaleniu skóry należy stosować 2-3 razy w tygodniu, wmasować w skórę głowy i pozostawić na kilka minut. Można ich używać na zmianę z szamponami zawierającymi kwas salicylowy, dziegieć, pirytionian cynku, które działają profilaktycznie. Glikokortykosteroidy szybko znoszą świąd, likwidują stan zapalny. Podstawowym efektem ubocznym takiej terapii jest scieńczenie i zaniki skóry, rozstępy, które jednak na skórze owłosionej głowy są rzadko widoczne. Preparaty keratolityczne mają zastosowanie kosmetyczne i terapeutyczne. Pozwalają na usunięcie nagromadzonych łusek oraz ułatwiają wchłanianie innych leków ty samym zwiększają efekt ich działania.

Łysienie w łojotokowym zapaleniu skóry może powodować znaczny dyskomfort psychiczny chorych, jednak przy wczesnym zastosowaniu odpowiedniego leczenia przykre objawy ustępują i pacjenci mogą się znowu cieszyć zdrowymi włosami.