Czy luteina zafałszowała wynik badania moczu?

Dzień dobry, jestem w 30 tygodniu ciąży i od dwóch tygodni stosuje luteine dopochwowo. Wczoraj byłam na badaniach moczu i wyszło że ma glukozę na poziomie 300 mg/dl. Czy jest taka możliwość, że wyniki są zafałszowanie ze względu na lek?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

luteina nie powinna zafałszować wyniku badania. Wyniki mogą być jednak zafałszowane przez nieprawidłowe pobranie próbki, nieodpowiednie przechowywanie lub na skutek przyjmowanych leków. Warto więc je powtórzyć.

Proszę jednak nie martwić się na zapas, gdyż podwyższony poziom glukozy w ciąży nie musi oznaczać cukrzycy. Może do niego dojść na skutek stresu lub wzmożonego wysiłku fizycznego. Bywa, że pojawia się on również u kobiet ciężarnych, które dzień przed badaniem spożyły kolację bogatą w węglowodany.

Podobne pytania zostały zadane już w naszym serwisie. Odpowiedź na nie znajdzie Pani pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wyniki-badania-moczu-w-18-tygodniu-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-wyniki-wymazu-z-czystosci-pochwy-moga-byc-zaburzone-poprzez-stosowanie-luteiny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.