Czy mogę oddawać krew po usunięciu żylaka powrózka nasiennego?

Witam, czy zabieg laserowego usunięcia żylaka jest przeciwwskazaniem do honorowego oddawania krwi? Jak długo obowiązuje dyskwalifikacja po zabiegu tą metodą?
MĘŻCZYZNA, 24 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

laserowe usunięcie żylaków może wpływać na zdolność do honorowego oddawania krwi. Po takim zabiegu zazwyczaj obowiązuje okres dyskwalifikacji, który wynika z czasu potrzebnego do pełnego zagojenia się ran i stabilizacji organizmu. Zalecane jest odczekanie przynajmniej kilku tygodni do kilku miesięcy przed ponownym oddaniem krwi. Okres ten może być dostosowywany indywidualnie, w zależności od stanu zdrowia pacjenta, przebiegu zabiegu i zaleceń lekarza. Warto skonsultować się z personelem medycznym, który przeprowadził zabieg, aby uzyskać dokładne informacje dotyczące czasu dyskwalifikacji.

Zachowanie tej przerwy pozwoli uniknąć potencjalnych problemów zdrowotnych związanych z dawstwem krwi po zabiegu. Ponadto może Pan uzyskać informację w Centrum Krwiodawstwa, do którego miał Pan zamiar się udać w celu donacji krwi. Można podjąć kontakt telefoniczny czy bezpośrednio porozmawiać z osobami, które pracują w takiej jednostce. Niejednokrotnie, można znaleźć także szczegółowe informacje na stronach internetowych placówek. Zachęcamy zatem, do sprawdzenia okresu dyskwalifikacji, jakiemu Pan obecnie będzie podlegał. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/oddawanie-krwi-a-zdrowie-kobiet-i-mezczyzn-co-warto-wiedziec

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.