Czy mogę rozpocząć stosowanie antykoncepcji mimo braku krwawienia?

Witam, spóźniający się okres po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych to wiem, normalne zjawisko. Chciałam się dowiedzieć czy mogę zacząć przyjmować tabletki pomimo braku okresu? Czy przez jakiś czas muszę stosować dodatkowe zabezpieczenie? I kiedy w pełni tabletki zaczęły by działać w 100%?
KOBIETA, 21 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

producenci tabletek antykoncepcyjnych zalecają, by rozpocząć stosowanie tej formy antykoncepcji w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego. Czasem jednak, z różnych powodów nie jest to możliwe.

W wyjątkowych sytuacjach można więc rozpocząć stosowanie tabletek bez wystąpienia krwawienia miesiączkowego. Wówczas trzeba liczyć się z tym, iż pigułki nie zadziałają od razu. Zdania na ten temat są podzielone. Niektórzy uważają, że wystarczy zabezpieczać się przez tydzień, inni – że przez całe pierwsze opakowanie. Decyzja należy więc do Pani.

Takie odpowiedzi ekspertów można znaleźć poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rozpoczecie-stosowania-tabletek-antykoncepcyjnych-bez-okresu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rozpoczecie-stosowania-tabletek-hormonalnych-bez-okresu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rozpoczecie-stosowania-tabletek-antykoncepcyjnych-w-16-dniu-cyklu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.