Czy mogę starać się o drugie dziecko?

Witam serdecznie. Bardzo proszę o interpretację wyniku badania: P/ciała kardiolipinowe po poronieniu: -przeciw kardiolipinie IgG: 24,66 GPL (powyżej 20 dodatni) -przeciw kardiolipinie IgM: 20,90 MPL (20-40 wynik słabo dodatni) O czym świadczą te wyniki i jak się postępuje w takich sytuacjach? Jestem 2 miesiące po pierwszym poronieniu i przygotowuję się do następnej ciąży a wizytę mam umówioną dopiero za 2 tyg. a bardzo sie niepokoje. Z góry dziękuje za pomoc.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam,
poziom przeciwciał jest nieznacznie podwyższony, ich obecność bada się w diagnostyce zespołu antyfosfolipidowego, będącego jedną z częstszych przyczyn niepowodzeń położniczych. Dla pewnego rozpoznania poziom obu przeciwciał powinien być powyżej 40, być powtarzalny w 2 badaniach z odstępem 12 tyg.
W zależności od występowania powikłań choroby, stosowania w przeszłości tabletek antykoncepcyjnych zaleca się leczenie heparyną lub kwasem acetylosalicylowym przez cały okres ciąży i połogu. Skuteczne leczenie umożliwia zajście w ciąże i urodzenie zdrowego dziecka, należy jednak stosować się do zaleceń lekarza.