Czy mogę tak łączyć leki psychiatryczne?

Czy można przyjmować razem i nie zachodzą żadne niebezpieczne interakcje między tymi lekami psychiatrycznymi: Kwetiapina 50mg - 50mg - 450mg, Lamotrygina 75mg - 0mg - 150mg, Wortioksetyna 20mg - 0mg - 0mg, Opioramol 50mg - 50mg - 50mg, a Metforminą o przedłużonym uwalnianiu 1g -0 - 1g i buprenorfiną system transdermalnym (Transtec 35mcg/h) Czy nie wystąpi w depresja oddechowa lub inna niebezpieczna reakcja ze względu na depresyjne działanie buprenorfiny, kwetiapiny, opipramolu i lamotryginy? Jaką modyfikacje dawek proponują Państwo jako specjaliści? (Oczywiście finalnie skonsultuję to z moimi lekarzami prowadzącymi psychiatrą, ortopedą i diabetologiem) ale na tą chwilę, jako, że nie mam do nich dostępu muszę wiedzieć, ażeby zniwelować potencjalne niebezpieczeństwo.
MĘŻCZYZNA, 20 LAT 2 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Niestety wiele z wymienionych przez Pana leków wchodzi w interakcję. Zaliczamy do nich m.in. kwetiapinę, którą można łączyć jedynie z wortioksetyną spośród wymienionych preparatów.

Poza tym lamotrygina reaguje z wortioksetyną, opioramolem oraz buprenorfiną, co może prowadzić do zaburzeń świadomości, oddychania, a nawet śpiączki. Dodatkowo warto wspomnieć o interakcji wortioksetyny, która nie powinna być przyjmowana razem z opioramolem i buprenorfiną.

W związku z powyższym konieczne jest odbycie wizyt u swoich specjalistów, którzy znając historię chorób i ich zaawansowanie dobiorą medykamenty w odpowiednich dawkach. Powinien Pan pamiętać o poinformowaniu lekarzy o wszystkich dotychczas przepisanych lekach

Więcej informacji na temat interakcji leków znajduje się w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-lekow-farmakologia-skutki-ogolne-z-alkoholem-z-zywnoscia

https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-miedzy-lekami-sa-grozne-dla-zycia-ostrzegaja-lekarze

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.