Czy można łączyć Glucophage i Ibuprofen?

Witam, mam pytanie dotyczące brania leku Glucophage XR 500 mg przy insulinooporności. Jak to wygląda jeśli chodzi o np. w tym samym czasie stosowanie ibupromu w czasie miesiączki? Czy spożywanie alkoholu przy braniu metaforminy jest zabronione?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

pomiędzy lekami Glucophage XR 500 mg a Ibuprofenem istnieje niewielka interakcja, tego typu leki przeciwbólowe mogą wpływać na leki zażywane przy cukrzycy. Stosowanie obu substancji powinna Pani skonsultować z lekarzem, aby upewnić się, że w Pani przypadku możliwe jest przyjmowanie obu naraz, ewentualnie lekarz zaleci leki zamienne. Spożywanie alkoholu podczas terapii metforminą może wywołać wiele skutków ubocznych, a nawet wzmocnić te, które są podane na ulotce leku, ponadto alkohol może przyczynić się do zmniejszenia wydzielania insuliny, dlatego nie zaleca się łączyć tego leku z napojami wysokoprocentowymi.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/glucophage-dzialanie-sklad-dawkowanie-skutki-uboczne-opinie-zamienniki

https://portal.abczdrowie.pl/metformina-charakterystyka-wskazania-przeciwwskazania-skutki-uboczne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.