Czy można łączyć Mozarin i alkohol?

Witam zażywam lek mozarin, czy moja terapia ma sens jeśli codziennie pije alkohol? Dodam że nie jestem w stanie przestać pić alkoholu. Pozdrawiam :)
MĘŻCZYZNA, 23 LAT 2 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

w ulotce dołączonej do opakowania leku Mozarin można znaleźć informacje, z których wynika, że "podobnie jak w przypadku wielu leków, jednoczesne przyjmowanie leku Mozarin i spożywanie alkoholu nie jest wskazane, chociaż nie jest spodziewane oddziaływanie leku Mozarin z alkoholem".

Z kolei nasz ekspert z zakresu psychiatrii uważa, że alkohol nie pomoże w leczeniu zaburzeń psychicznych. Wręcz przeciwnie, może on przyczynić się do pogorszenia samopoczucia pacjenta, a także zniwelować efekty leczenia. Skoro nie może Pan przestać pić alkoholu, powinien Pan rozpocząć leczenie uzależnienia.

Odpowiedzi na podobne pytania można znaleźć tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-stosujac-mozarin-mozna-pic-alkohol,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-spozywac-alkohol-stosujac-lek-mozarin,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-laczyc-emanere-z-alkoholem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Łączenie tego leku z alkoholem nie jest zalecane, ponieważ alkohol może zmniejszać skuteczność leczenia, nasilać objawy depresji i lęku, a także zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, takich jak senność, zawroty głowy, pogorszenie koncentracji czy osłabienie koordynacji.

Picie alkoholu codziennie może również utrudniać osiągnięcie pełnych korzyści z terapii escitalopramem, a także może prowadzić do uzależnienia od alkoholu, co dodatkowo komplikuje leczenie zaburzeń.