Czy można stosować antykoncepcję po usunięciu guza?

Witam czy po usunieciu oponiaka głowy w dole czaszki można stosować antykoncepcję- krazek novaring.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

stosowanie antykoncepcji w każdej sytuacji wymaga uprzedniej konsultacji z lekarzem. Specjalista zawsze przeprowadza dokładny wywiad lekarski z pacjentką i wykonuje podstawowe badanie ginekologiczne oraz USG dróg rodnych. Wymagana jest także aktualna cytologia. W razie konieczności, możliwe jest zlecenie badań hormonalnych czy analizy układu krzepnięcia. W Pani przypadku stosowanie antykoncepcji hormonalnej musi być także omówione z neurologiem oraz chirurgiem, którzy Panią operowali.

Wydaje się, że to od opinii lekarzy tych specjalności będzie zależało to, czy możliwa, będzie u Pani taka forma antykoncepcji. Usunięcie oponiaka jest bardzo poważnym zabiegiem onkologicznym. Stan pacjenta po zabiegu jest zawsze kontrolowany i wymaga szeregu konsultacji lekarskich. Z tego też względu najlepiej będzie przedyskutować opcje zabezpieczenia z lekarzami. Jeśli taka forma nie będzie możliwa, to może zaproponują inną np. krążek czy wkładkę bądź plastry. Rekomendujemy zatem podjęcie kontaktu z lekarzem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/oponiak-przyczyny-objawy-diagnoza-leczenie-rokowanie

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.