Czy można stosować antykoncepcję przy migrenie z aurą?

Witam. Neurolog stwierdzil u mnie migrene z aurą, mam jednak wątpliwości. Ostatnio miałam bardzo częste bóle głowy. Stwierdzono również u mnie trochę wcześniej zaburzenia obsesyjno-kompulsywne więc miałam dużo nerwów wtedy. Pani dr zapytala czy miga mi czasem cos przed oczami więc odpowiedziałam tak. Nie przemysłałam tego zbyt dokladnie. Później poczytałam zobaczyłam że przy migrenie z aura ma sie mdlosci nieraz pojawiaja sie dziwne ksztalty czy czegos sie nie widzi. Ja tego nie mam. Czasami tylko jak patrze na rzeczy to wydaje mi sie ze widze na całym obrazie jakby byly stworzone z malutkich kropek, troche jakby sie patrzylo w ekran laptopa. Ale nigdy nie zwracalam na to uwagi ani mi nie przeszkadzalo. Nie zwiastowalo tez bolo glowy. Poza tym nie miewam nudnosci czy wymiotw z powodu bolu glowy, co najwyzej nerwów. Od jakiegos czasu mam juz tylko sporadyczne bole glowy, przeszlam ciezki okres i sie uspokajam. Biorę też od kilku lat z jedną dłuższą przerwą tabletki antykoncepcyjne, które bardzo dobrze toleruje. Chce wiec byc pewna, że mogę je brać i czy na pewno nie mam tej migreny. Bo mysle ze moze byc to spowodowane nerwami badz brakiem witamin (kilka lat temu mialam bole glowy lekarz kazal brac witaminy i minelo). Bardzo prosze o opinie. Nie chce odstawiac tabletek antykoncepcyjnych jesli nie musze, ale ja po prostu nie wiem czy mam migrene czy to wywolane nerwica.

Jeśli ból głowy jest silny lub bardzo silny, pulsujący, rozpoczyna się jednostronnie, trwa przynajmniej kilka godzin (od 4 do 72h), często towarzyszą mu nudności, wymioty, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy – można podejrzewać u migrenę. Aura to zapowiedź migreny, na którą składają się m.in. niestabilność obrazu, mroczki, zygzaki i błyski przed oczami, czasem drętwienie kończyn. Aura występują zawsze przed bólem głowy, ustępuje po ok. godzinie i kiedy ustąpi pojawia sie ból. Sam ból jest tak uporczywy, że chory jest niemal całkowicie wyłączony z życia, nie jest w stanie podjąć jakichkolwiek czynności, nie może pracować. Dlatego chorzy w czasie ataku wybierają pozycję leżącą, zaciemnione, wyciszone pomieszczenia.
Migrena z aurą jest czynnikiem ryzyka udaru. Złożona antykoncepcja hormonalna nie jest zalecana w migrenie z aurą.
Ból, który Pani opisuje może nie być migreną. Aby wykluczyć migrenę wskazana jest konsultacja neurologiczna u specjalisty zajmującego się bólami głowy. Obawiam się, że nie można załatwic tego przez internet.
Pozdrawiam
Magdalena Nowaczewska