Czy można uszkodzić wzrok laserem z latarki?

Witam, mam pewne nurtujące mnie pytanie. 3 dni temu bawilem się laserem w latarce, który jest 1 klasy i przez przypadek przejechalem nim po prawym oku z boku, z odległości 20-30 cm, a może trochę wiekszej , już nie pamietam, ale raczej widzę tak samo jak wczesniej. Mam pytanie czy mogłem coś uszkodzić w oku ?
MĘŻCZYZNA ponad rok temu
Lek. Marta Gryszkiewicz
97 poziom zaufania

Teoretycznie jest taka możliwość. Gdyby zauważył Pan u siebie jakieś objawy - zaburzenie ostrości widzenia, ból w gałce ocznej, widoczne zmętnienie obrazu należy zgłosić się do okulisty celem badania kontrolnego.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy można uszkodzić wzrok w taki sposób?

Dzień dobry , ostatni przeczytałam artykuł że jak się spojrzy na słońce przez sekundę dwie to można oślepnąć albo poważnie uszkodzić oczy , od tego czasu boję się słońca . Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić jak to jest i czy mam się czego bać ? Chodzę teraz cały czas w okularach przeciw słonecznych i boję się że prze przypadek spojrzę na słońce podczas spaceru czy jazdy rowerem . Nigdy nie miałem takich objawów dopóki nie przeczytałem tego artykułu . Proszę o pomoc .
MĘŻCZYZNA, 24 LAT 10 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam serdecznie,

rozumiemy Pańskie obawy, ale warto wiedzieć, że krótkie, przypadkowe spojrzenie na słońce raczej nie doprowadzi do trwałego uszkodzenia wzroku. Krótkotrwałe spojrzenie na słońce może być oczywiście niekomfortowe i skutkować tymczasowym oślepieniem, ale nie spowoduje ślepoty ani trwałego uszkodzenia wzroku. Groźny jest długotrwały kontakt, ponieważ dłuższe wpatrywanie się w słońce, zwłaszcza bez odpowiedniej ochrony, może prowadzić do poważnych uszkodzeń.

Nie ma zatem potrzeby, aby bać się słońca na co dzień. Okulary przeciwsłoneczne są dobrym zabezpieczeniem, ale nie musi Pan ich nosić cały czas ze strachu przed przypadkowym spojrzeniem na słońce.

Inne pytania z tej tematyki umieszczamy pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-patrzac-przez-pare-sekund-prosto-w-slonce-moglam-sobie-uszkodzic-wzrok,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opalanie-sie-a-okulary-przeciwsloneczne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ogladanie-zacmienia-slonca-a-zaburzenia-widzenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy Cital uszkodził mój wzrok?

Witam 3 miesiące temu zazylam cital po dwóch godzinach zemdlałam po tym zaczęłam wymiotować i jak sie okazało mój wzrok uległ pogorszeniu po dwóch tygodniach jedno oko wróciło do normy drugie jest złe do tej pory w klinice okulistycznej było podejrzenie zapalenie nerwu wzrokowego jednak rezonans nie był zrobiony, zrobione zostało nakłucie lędźwiowe żeby wykluczyć stwardnienie rozsiane i zostało wykluczone ja przyjmuje teraz anafranil i zaczęłam dopiero funkcjonować bez tego leku ciagle leżałam złe sie czułam kręciło mi sie w głowie ciagle mnie bolało coś teraz jest lepiej ale wzrok jak był zły tak jest czy to możliwe ze cital coś uszkodził ?
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Witam! Cital nie daje tego typu uszkodzeń, chyba, że po sproszkowaniu był podany do worka spojówkowego, ale wątpię czy ktoś mógłby się na to zdecydować. Z Pani opisu można wywnioskować, że miewa Pani niepokoje wewnętrzne i obawy o własne zdrowie. Wrażenie czynnościowego uszkodzenia jakiegoś ważnego organu często towarzyszy tego typu emocjom. Wskazana psychoterapia. Powodzenia W. Łuczkowski.

0
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry,

opisana przez Panią sytuacja, a także wymienione przez Panią dolegliwości wskazują na złożoność problemu, z jakim się Pani mierzy. Preparaty Cital i Anafranil stosowane są w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych. Pani złe samopoczucie może być wskazówką do konsultacji z lekarzem w sprawie dawkowania leku, a także możliwego niwelowania skutków ubocznych występujących przy leczeniu. Badania pokazują, że depresja może napędzać zaburzenia lękowe, a zaburzenia lękowe mogą prowadzić do depresji. Nerwicowe objawy somatyczne, napady paniki, długotrwały lęk mogą przerodzić się w apatię, zniechęcenie oraz prowadzić do pogorszenia nastroju.

W Pani sytuacji być może pomocne byłoby zdiagnozowanie przyczyn złego samopoczucia psychicznego. Fachowa literatura wskazuje, że konkretna przyczyna zaburzeń lękowych jest nieznana, badania sugerują, że wiele zaburzeń psychicznych jest spowodowanych kilkoma czynnikami, między innymi zmianami w mózgu i stresem. Podobnie jak cukrzyca, zaburzenia lękowe mogą być wywołane przez brak równowagi chemicznej w ciele człowieka. Badania wykazały, że ostry lub długotrwały stres może zmienić równowagę substancji chemicznych odpowiedzialnych za kontrolowanie nastroju.

Może warto byłoby zbadać przyczyny Pani choroby na przykład za pomocą psychoterapii i szczegółowych badań?

Działanie Citalopramu, o którym Pani wspomina, polega na wydłużeniu czasu działania serotoniny w synapsie i czasu pobudzenia komórki odbierającej informację. Impulsy nerwowe wysyłane są częściej. Większa stymulacja zależnych od serotoniny komórek wiązana jest z działaniem przeciwdepresyjnym. Wśród skutków ubocznych po zastosowaniu leku nie ma takich, które Pani opisała. Natomiast warto nadmienić, że objawami towarzyszącymi jaskrze, oprócz nagłego pogorszenia widzenia, mogą być: nudności, wymioty, więc zasadne wydaje się ponowne zgłoszenie do okulisty. Zapraszam do lektury poniższych artykułów, może okażą się pomoce na drodze dalszego leczenia.

https://portal.abczdrowie.pl/nagle-pogorszenie-wzroku

https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-zaburzenia-lekowe

https://portal.abczdrowie.pl/anafranil-charakterystyka-dawkowanie-wskazania-przeciwwskazania-skutki-uboczne

https://portal.abczdrowie.pl/cital-dzialanie-dawkowanie-przeciwwskazania-opinie-zamienniki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty