Czy można wyleczyć tą chorobę przełyku i żołądka?

Witam proszę o interpretację wyniku badania histopatologicznego. Przewlekłe zapalenie błony śluzowej części przedodźwiernikowej żołądka dużego stopnia z aktywnością średniego stopnia i zanikiem warstwy gruczołowej małego stopnia. Przepuklina rozworu przełykowego. Czy te schorzenia da się wyleczyć czy to są sprawy już przedrakowe?
KOBIETA, 40 LAT 5 miesięcy temu

Jak działa żołądek?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

opis, który Pani podała nosi znamiona refluksu żoładkowo-przełykowego, czyli choroby, w której dochodzi do zarzucania kwaśnej treści żołądkowej do przełyku przez zbyt wiotki zwieracz dolny przełyku (zlokalizowany pomiędzy końcowym odcinkiem przełyku a początkowym odcinkiem żołądka), co wiąże się z występowaniem licznych dolegliwości: zgagi, pieczenia w klatce piersiowej, uczucia cofania pokarmu, suchego kaszlu. W gastroskopii występują również cechy zapalenia błony śluzowej żołądka. Obecnie medycyna dysponuje bardzo skutecznymi lekami (inhibitory pompy protonowej) w terapii obu tych schorzeń. W Pani sytuacji najlepszym wyjściem będzie pilna konsultacja z lekarzem rodzinnym, proszę zabrać ze sobą wynik gastroskopii, który najpewniej jeszcze przed wizytą u specjalisty zaleci właściwe leczenie.

Leczenie zapalenia żołądka zależy od jego przyczyny. Do prawidłowego zdiagnozowania pacjent powinien badania. Gastroskopię ma Pani już za sobą, warto zrobić morfologię, określić poziom witaminy B12, a także markery zapalne (OB lub CRP). Warto też dookreślić, czy doszło do zakażenia bakterią H. Pylori

Leczenie przewlekłego zapalenia żołądka trwa zwykle kilka tygodni. W tym czasie warto maksymalnie wesprzeć błony śluzowe żołądka i pobudzić je do regeneracji. Przede wszystkim należy zrezygnować ze wszystkich używek, a także czasowo zmienić dietę na lekkostrawną, pozbawioną ostrych przypraw i produktów drażniących. Dobrze jest też unikać mocnej kawy i herbaty, a także silnych leków, szczególnie przeciwbólowych. Dodatkowo warto wspomóc się naturalnymi metodami i np. sięgać po "kisiel" z siemienia lnianego, który powleka ściany żołądka i chroni je przed działaniem drażniących czynników. Przyspiesza także gojenie ewentualnych nadżerek. Taki kisiel warto pić codziennie, ale co najmniej 2 godziny po lub przed przyjęciem leków. Siemię lniane może osłabiać działanie antybiotyków i innych preparatów leczniczych.

Jeśli chodzi o przepuklinę rozworu przełykowego, lekarze uważają, że ryzyko zachorowania wzrasta w następujących przypadkach: ciąża, otyłość, palenie tytoniu, przewlekłe zaparcia, powtarzane parcie lub dźwiganie ciężarów połączone z napinaniem mięśni brzucha, ciężkim urazem brzucha wywołującym nagły wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, prowadzący do pęknięcia przepony. Przepuklina żołądka rozwija się również, gdy mamy do czynienia z wrodzonym osłabieniem mięśniowego pierścienia, tworzącego rozwór przełykowy przepony i otaczającego końcowy odcinek przełyku. Niestety nie ma skutecznych metod zapobiegania rozwojowi przepukliny rozworu przełykowego, ale możliwe jest skuteczne zapobieganie powikłaniom po chorobie, do których należą: owrzodzenie błony śluzowej przełyku z towarzyszącym krwawieniem, o których wspominałam już wyżej. Podsumowując, zastosowanie zleconego przez lekarza leczenia oraz mądra dieta i nienadwyrężający tryb życia pozwolą Pani wrócić do zdrowia.

Zachęcam do zapoznania się z treścią poniższych artykułów, poruszających wzmiankowane przez Panią dolegliwości.

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zapalenie-blony-sluzowej-czesci-przedodzwiernikowej-zoladka

https://portal.abczdrowie.pl/przewlekle-zapalenie-zoladka

https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-rozworu-przelykowego

https://pytania-abczdrowie.wp.pl/pytania/przepuklina-rozworu-przelykowego-przepony-i-wynik-gastroskopii

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty