Czy można wyleczyć tą chorobę przełyku i żołądka?

Witam proszę o interpretację wyniku badania histopatologicznego. Przewlekłe zapalenie błony śluzowej części przedodźwiernikowej żołądka dużego stopnia z aktywnością średniego stopnia i zanikiem warstwy gruczołowej małego stopnia. Przepuklina rozworu przełykowego. Czy te schorzenia da się wyleczyć czy to są sprawy już przedrakowe?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

opis, który Pani podała nosi znamiona refluksu żoładkowo-przełykowego, czyli choroby, w której dochodzi do zarzucania kwaśnej treści żołądkowej do przełyku przez zbyt wiotki zwieracz dolny przełyku (zlokalizowany pomiędzy końcowym odcinkiem przełyku a początkowym odcinkiem żołądka), co wiąże się z występowaniem licznych dolegliwości: zgagi, pieczenia w klatce piersiowej, uczucia cofania pokarmu, suchego kaszlu. W gastroskopii występują również cechy zapalenia błony śluzowej żołądka. Obecnie medycyna dysponuje bardzo skutecznymi lekami (inhibitory pompy protonowej) w terapii obu tych schorzeń. W Pani sytuacji najlepszym wyjściem będzie pilna konsultacja z lekarzem rodzinnym, proszę zabrać ze sobą wynik gastroskopii, który najpewniej jeszcze przed wizytą u specjalisty zaleci właściwe leczenie.

Leczenie zapalenia żołądka zależy od jego przyczyny. Do prawidłowego zdiagnozowania pacjent powinien badania. Gastroskopię ma Pani już za sobą, warto zrobić morfologię, określić poziom witaminy B12, a także markery zapalne (OB lub CRP). Warto też dookreślić, czy doszło do zakażenia bakterią H. Pylori

Leczenie przewlekłego zapalenia żołądka trwa zwykle kilka tygodni. W tym czasie warto maksymalnie wesprzeć błony śluzowe żołądka i pobudzić je do regeneracji. Przede wszystkim należy zrezygnować ze wszystkich używek, a także czasowo zmienić dietę na lekkostrawną, pozbawioną ostrych przypraw i produktów drażniących. Dobrze jest też unikać mocnej kawy i herbaty, a także silnych leków, szczególnie przeciwbólowych. Dodatkowo warto wspomóc się naturalnymi metodami i np. sięgać po "kisiel" z siemienia lnianego, który powleka ściany żołądka i chroni je przed działaniem drażniących czynników. Przyspiesza także gojenie ewentualnych nadżerek. Taki kisiel warto pić codziennie, ale co najmniej 2 godziny po lub przed przyjęciem leków. Siemię lniane może osłabiać działanie antybiotyków i innych preparatów leczniczych.

Jeśli chodzi o przepuklinę rozworu przełykowego, lekarze uważają, że ryzyko zachorowania wzrasta w następujących przypadkach: ciąża, otyłość, palenie tytoniu, przewlekłe zaparcia, powtarzane parcie lub dźwiganie ciężarów połączone z napinaniem mięśni brzucha, ciężkim urazem brzucha wywołującym nagły wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, prowadzący do pęknięcia przepony. Przepuklina żołądka rozwija się również, gdy mamy do czynienia z wrodzonym osłabieniem mięśniowego pierścienia, tworzącego rozwór przełykowy przepony i otaczającego końcowy odcinek przełyku. Niestety nie ma skutecznych metod zapobiegania rozwojowi przepukliny rozworu przełykowego, ale możliwe jest skuteczne zapobieganie powikłaniom po chorobie, do których należą: owrzodzenie błony śluzowej przełyku z towarzyszącym krwawieniem, o których wspominałam już wyżej. Podsumowując, zastosowanie zleconego przez lekarza leczenia oraz mądra dieta i nienadwyrężający tryb życia pozwolą Pani wrócić do zdrowia.

Zachęcam do zapoznania się z treścią poniższych artykułów, poruszających wzmiankowane przez Panią dolegliwości.

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zapalenie-blony-sluzowej-czesci-przedodzwiernikowej-zoladka

https://portal.abczdrowie.pl/przewlekle-zapalenie-zoladka

https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-rozworu-przelykowego

https://pytania-abczdrowie.wp.pl/pytania/przepuklina-rozworu-przelykowego-przepony-i-wynik-gastroskopii

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.