Czy muszę się zgodzić na szew w drugiej ciąży?

Witam Chciałabym mieć drugie dzieciątko lecz martwię się czy nie powtórzy się sytuacja z pierwszej ciąży.W pierwszej ciąży w 32 tygodniu ciąży trafiłam na patologię ciąży ponieważ skróciła mi się szyjka macicy i miałam lekkie rozwarcie. W 35 i 2 dniu urodziłam siłami natury synka i otrzymał 10 punktów w skali apgar. Moja pani ginekolog powiedziała że w drugiej ciąży w 14 tyg. trzeba by było założyć szew, czy mogę się na niego nie zgodzić ? (ze względu na narkozę) czy jest jakiś inny sposób niż szew ? Czy moja szyjka po 3 latach od ostatniej ciąży mogła się znów sama wydłużyć? Z góry dziękuje za odpowiedz Pozdrawiam

Lek. Michał Lenard

Może Pani nie wyrazić zgody na profilaktyczne założenie szwu okrężnego na szyjkę macicy. Musi się Pani jednak liczyć z tym, że ryzyko poronienia, lub przedwczesnego porodu wzrośnie. Jeśli chodzi o inne metody leczenia, można zastosować tzw. pessar szyjkowy, lub podawać progesteron dopochwowo. O szczegółach poinformuje Panią ginekolog w czasie wizyty. Pozdrawiam!