Czy nadmiar białych krwinek sygnalizuje białaczkę?

Witam! Mam prawie trzyletniego synka, miał ostatnio badaną krew pod wieloma stopniami. Ma nadmiar białych krwinek. Czy to oznacza, że może mieć białaczkę? Lekarz rodzinny przepisał jakieś syropki i kazał czekać miesiąc i ponownie zrobić badanie. Nie ufam mu na 100%. Co mam robić?

ponad rok temu

Witam serdecznie,

To prawda, że jednym z objawów białaczki jest podwyższony poziom krwinek białych czyli leukocytów. Niemniej, przekroczony poziom leukocytów może być charakterystyczny dla innych stanów - przede wszystkim infekcji - zarówno ostrych i przewlekłych.

U dzieci poziom leukocytów należy interpretować wobec norm odpowiednich dla wieku - zwykle normy podawane na wyniku z laboratorium dotyczą osób dorosłych.

To co jest istotne to nie tylko wynik leukocytów, ale także stan ogólny dziecka, wyniki badania fizykalnego (czyli tego które przeprowadza lekarz) oraz pozostałe parametry morfologii krwi.

Nie znając wyników ani stanu dziecka, trudno mi oceniać postępowanie lekarza. Jeżeli nie ufa Pani pediatrze dziecka zawsze można skonsultować się z innym lekarzem.

Pozdrawiam serdecznie