Czy nerwica może objawiać się w ten sposób?

Od lat mam różne dolegliwości, chodzę od lekarza do lekarza i nikt nie widzi żadnych odchyleń. A mnie bola stawy, miesnie, nadgarstki, nam zaburzenia widzenia, problem ze stawami żuchwowymi, brak sil. Przeczytałam artykuły o fibromialgii i wszystko mi pasuje. Czekam na wizyte u reumatologa ale boję aiw okropnie. Czy np.nerwica albo depresja moga sie tak objawiac? Aczkolwiek wcześniej nie slyszalam o tej chorobie, więc jak organizm mogłaby sam udawać takie bole? Mam większość charakterystycznych
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Dolegliwości stawowe

Wiele osób zmaga się z dolegliwościami stawowymi. Nie jest to już problem jedynie starszych osób, ale również młodych. Obejrzyj film i dowiedz się więcej o dolegliwościach stawowych.

Witam,

fibromialgia to stosunkowo słabe poznana jednostka, nie ma jednoznacznej przyczyny powstawania ani sposobów postępowania. Objawowo jest dosyć podobna do innych jednostek- jak np. neurastenia czy zespół przewlekłego zmęczenia.
Faktycznie powyższe objawy mogą mieć również przyczyny psychogenne. Praktycznie każdy objaw somatyczny (odczuwalny fizycznie) może mieć podłoże psychogenne- i nie chodzi tu o "udawanie" takich bóli a bardziej o mechanizm ich powstawania- somatyzację. Somatyzacja polega zamianie trudności psychicznych (konfliktów wewnętrznych, impulsów) na objawy somatyczne. Ponadto- nawet w fibromialgii część leków przeciwdepresyjnych czy przeciwlękowych bywa również skuteczna.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl

0

Witam,

Po wykluczeniu konkretnej somatycznej jednostki chorobowej, której mogą to być objawy, faktycznie skierowałabym uwagę na psychogenne źródło opisanych objawów. Tak jak choroba ciała działa na pogorszenie się stanu psychicznego, tak i sama psychika może wywoływać objawy chorobowe, które charakterystyczne są dla jakiejś konkretnej choroby, a żadne leczenie tej choroby nie będzie przynosiło ulgi.

Pozdrawiam serdecznie,
Małgorzata Mazurek
www.synovial.pl

Psycholog. Autorka publikacji w czasopismach psychologicznych i medycznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy