Czy nikiel zastosowany w koronie w zębie może zatruwać organizm?

Pytanie do stomatologa. Koronka na zebie trzonowym przetarla sie tak, ze widac metal. Podczas mycia zebow kolor pasty zmienia barwe na ciemnoszary. Czy nikiel, ktory prawdopodobnie jest w skladzie tego metalu, zatruwa moj organizm? Obecnie przebywam zagranica, w Polsce bede dopiero za 3 miesiace, dlatego tez zamiast isc do dentysty, zadaje pytanie online. Z gory dziekuje za odpowiedz. Janina

Około 50% kobiet ma uczulenie na nikiel. Nie może wtedy np. nosić biżuterii z nie szlachetnych metali. Sytuacja pogarsza się, jeśli w ustach jest jeszcze jakiś inny metal. Tworzy się wtedy swoiste ogniwo elektrochemiczne. Pozdrawiam

Ostre zatrucie w wyniku połknięcia niklu jest mało prawdopodobne. Ekstrapolacja wyników z doświadczeń na zwierzętach wskazuje, że dla wywołania objawów zatrucia u ludzi konieczne byłoby przyjmowanie ponad 250 mg rozpuszczalnego niklu dziennie.