Czy obraz płaskiej mozaiki w badaniu kolposkopowym jest równoznaczny ze stanem przedrakowym?

Witam,
mam pytanie: czy obraz płaskiej mozaiki w badaniu kolposkopowym jest równoznaczny ze stanem przedrakowym, czy może ten oznaczać stan zapalny?

Dzień dobry!

Samo stwierdzenie płaskiej mozaiki o niczym nie świadczy. Może być objawem regeneracji nabłonka po stanie zapalnym.

Inne objawy, np. nieprawidłowe naczynia, mogły by świadczyć o stanie przedrakowym czy podejrzeniu raka.

Z poważaniem