Czy opis badania dotyczy nowotworu?

Wynik badania makroskopowo: 1. Materiał o wymiarach 11,2x7,5x5 cm z soczewkowatym fragmentem skóry o osiach 10x1,7 cm. Materiał oznaczono: 1. nitka - od strony brodawki, 2. nitka - od strony pachy. Na przekroju ziarnisty spoisty, kremowy guz o wymiarach 2,1x1,2x0,8 cm. Wszystkie marginesy powyżej 2 cm. Margines od strony brodawki 2,2 cm. Mikroskopowo: 1. Kwadrant piersi lewej z guzem 42075-77/11 Guz- Carcinoma ductale invasivum G 2 mammae. E-cadherin (+++). Emboliae earcinomatosae vasorum lymphatícorum mammae. Receptory (blok 42076711): ER odczyn pozytywny ++ w 100 % komórek raka naciekającego (PS=5, IS=2). PR odczyn pozytywny +++ w 100 % komórek raka naciekającego (PS=5, IS=3). HER 2 odczyn negatywny w komórkach raka naciekającego- Score — 0. 42078-80/11 Zmiany włókniste- Fibrosis, adenosis et ductectasiae mammae. 2. 42081-85/11 Węzeł wartowniczy pachy lewej- Lymphonodulitis reactiva 0/1. Węzeł wartowniczy skrojono co 2 mm i zatopiono w blokach parafinowych. W barwienia HE nie znaleziono przerzutów nowotworowych. Wykonano odczyny IHC z każdego przekroju (C AM 5.2). CAM 5.2 (-). Przerzutów nowotworowych nie stwierdza się. pTN0 (sn).

ponad rok temu

Witam serdecznie,

Opis dotyczy nowotworu wykrytego we wczesnym stadium zaawansowania.

Pod względem rodzaju histologicznego jest to rak przewodowy (najczęstsza postać raka piersi) o pośrednim stopniu złośliwości (G2 - w skali od G1 do G3), co oznacza średnią tendencję do dawania przerzutów oraz średnie tempo wzrostu. Rak cechuje się dodatnimi receptorami dla estrogenów i progesteronów (silnie dodatni odczyn bo aż 100% komórek) oraz ujemnymi receptorami dla HER-2, co stanowi istotny czynnik dla rokowania - raki o takich właściwościach są generalnie łatwiejsze do leczenia, rzadziej dają przerzuty.

W węźle wartowniczym nie stwierdzono przerzutów a więc świadczy to o tym, że rak nie rozprzestrzenił się poza pierś.

Rokowanie zatem jest bardzo dobre. W tym stadium zaawansowania pełne wyleczenia można uzyskać u około 90% pacjentek.

Z pewnością konieczne będzie uzupełniające leczenie radioterapią (z racji że było to leczenie tzw. oszczędzające), aby naświetlić miejsce po guzie i zapobiec ewentualnym nawrotom oraz hormonoterapia - najczęściej zaleca się leczenie lekiem tamoksifen przez okres 5 lat.

Pozdrawiam serdecznie