Czy podawanie Dexavenu w ciąży ma sens?

Witam. Jestem w 33 tyg drugiej ciąży. Ciąża przebiega prawidłowo, szyjka wysoko zamknięta, dziecko wg usg całe zdrowe. Mój lekarz prowadzący chce abym po 35 tyg dostawała przez pare dni Dexaven na rozwój pęcherzyków płucnych dziecka. Pierwsza ciąża ( 2015 r.) zakończona w 33 tyg przez CC z powodu odklejania się łożyska. Mam pytania : Czy podawanie Dexavenu ma sens skoro nic złego się nie dzieje? Czy w tym przypadku korzyści z przyjmowanego leku przewyższają ryzyko reakcji niepożądanych? Przeczytałam ulotkę i skutków ubocznych jest mnóstwo. Dodam że w pierwszej ciązy w 31/32 tyg dostawałam przez tydzień Dexaven w szpitalu. Mimo to córka po urodzeniu miała przez 2 dni problemy z oddychaniem.

Lek. Michał Lenard

Pani lekarz prowadzący lepiej zna Pani stan, dlatego trudno dyskutować z jego zaleceniami. Biorąc pod uwagę Pani historię, możliwy jest ponowny poród przedwczesny, dlatego zasadne może być podanie Dexavenu. Sugeruję skonsultować się z drugim ginekologiem, który będzie mógł Panią zbadać, ocenić wyniki badań i wyrazić swoje zdanie na temat potrzeby leczenia. Pozdrawiam!