Czy podwyższone erytrocyty to powód do zmartwień?

Witam! Mam 18 lat. Robiłam badania krwi i wszystkie wyniki mam w normie, jednak erytrocyty są podwyższone - 5,13, norma to 4,0-5,0. Badania robiłam o godz 8.25, nie piłam wcześniej wody, byłam w trakcie miesiączki. Czy powinnam martwić się tym wynikiem? I czy może on sprawiać problem przy uzyskaniu wpisu do książeczki sanepidowskiej? Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję :)

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Nie ma powodu do zmartwień. Wynik jest nienzacznie powyżej górnej granicy normy, a różnice w wyniku w stosunku do podanych norm, wynoszące około 10%, uznawane są za granicę błędu laboratoryjnego. W Pani przypadku norma przekroczona jest nieznacznie, co nie jest uznawane za wynik patologiczny i na pewno nie spowoduje problemów z wpisem do książeczki.