Nieco podwyższone stężenie erytrocytów we krwi

Witam! Mam 37 lat, jestem mężczyzną. Ostatnie badania krwi pokazały u mnie przekroczenie niektórych norm, a konkretnie: RBC - 5.95, HGB - 17.5, HCT - 50.3. Reszta wyników jest w normie. Dodam, że dwa razy w tygodniu chodzę na siłownię, jednak nie biorę żadnych specyfików z tym związanych (nawet odżywek). Dziękuję i pozdrawiam.
MĘŻCZYZNA, 36 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam!

Wyniki nie muszą budzić niepokoju. Normy i wartości referencyjne mogą się nieznacznie różnić między laboratoriami, dlatego zawsze nalezy interpretować wyniki, odnosząc do wartości referencyjnych podanych na wydruku. Być może według tych, które Pan otrzymał, wyniki są nieco podwyższone, jednak górna granica stężenia hemoglobiny (HGB) u mężczyzn jest 18 g/dl, a hematokrytu (HCT) 54%. Nieco podwyższone stężenie erytrocytów (RBC) może wynikać z lekkiego odwodnienia, które ma wpływ również na fałszywe zawyżenie pozostałych wyników.

Warto po pewnym czasie skontrolować morfologię. W razie dalszego wzrostu wymienionych parametrów, należy udać się do lekarza.

Pozdrawiam

Lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy