Wysokie stężenie hemoglobiny we krwi i hematokrytu

Wyniki 20-letniej kobiety: WBC 6.4, LYM 2.1, MID 0.5, GRAN 3.8, RBC 5.58, HGB 14.2, HCT 42.3, MCV 75.8, MCH 25.4, MCHC 33.6, RDW 13.5, PLT 251, MPV 9.3, OB po 1 godz - 2 mm. Trochę mnie martwi to OB (u kobiet jest od 6-11 mm), RBC mam 5.58 (4.00-5.00), MCV mam 75.8 (81.0-98.0) i MCH mam 25.4 (27.0-34.0).
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nieco podwyższona liczba krwinek czerwonych może wynikać z niewielkiego odwodnienia. Z odwodnieniem może także wiązać się stosunkowo wysokie stężenie hemoglobiny we krwi i hematokrytu przy zmniejszonej objętości krwinki czerwonej i stężenia hemoglobiny w krwince. W rzeczywistości może być tak, że przy prawidłowym nawodnieniu, Pani wynik morfologii wykaże niedokrwistość.

OB, które jest wskaźnikiem stanu zapalnego, powinno być niskie - wartość 2 mm/h jest zupełnie prawidłowa. Prędkość opadania krwinek może również maleć przy wzroście gęstości krwi (- m.in. odwodnienie).

Proszę wybrać się do lekarza rodzinnego, który zinterpretuje badanie w oparciu o dane z wywiadów oraz z bezpośredniego badania Pani i jeśli uzna to za konieczne - zleci jego powtórzenie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.