Czy powinienem ponownie poddać się kolonoskopii?

Tasiemkowe, luźne stolce a obrzęk i ogniskowe włóknienie podścieliska. Piszę do chirurga, ponieważ u nas takie sprawy załatwiają lekarze tej specjalności. W kwietniu 2011 roku miałem zrobioną kolonoskopię, gdzie stwierdzono: ...błona śluzowa znacznie zaczerwieniona w obrębie esicy i odbytnicy + guzki krwawnicowe II stopnia, poza tym jelito bez zmian. Pobrane dwa wycinki do badania histopatologicznego - wynik badania to - fragmenty błony śluzowej jelita grubego z niewielkim obrzękiem i ogniskowym włóknieniem podścieliska. Nie stwierdzono aktywnego zapalenia, uszkodzenia cew gruczołowych, zmian martwiczych ani wyraźnych zaburzeń w w produkcji śluzu.

Moje pytania to: Czy w okresie roku od badania mogły zajść w jelicie zmiany sugerujące poważną chorobę np. raka ponieważ mam tasiemkowe i luźne stolce. Czy powinienem teraz powtórzyć kolonoskopię których z różnych powodów miałem kilka i delikatnie mówiąc jestem nimi zmęczony. Nadmieniam, że po ubiegłorocznym badaniu nie miałem jakichś konkretnych zaleceń, nie przepisano mi też żadnych leków. Kolonoskopia była skutkiem pojawiającego się krwawienia z odbytu. Mam 59 lat, jestem mężczyzną.

W czasie kolonoskopii stwierdzono tylko niewielki stan zapalny w zakresie esicy i odbytnicy, nieaktywny, raczej mogący wywoływać ewentualnie bardzo słabo nasilone dolegliwości. Tasiemkowe i luźne stolce zapewne nie są następstwem choroby nowotworowej, bo w tak szybkim tempie nie mogła ona powstać (rok temu kolonoskopia bez cech procesu nowotworowego). Zazwyczaj po kolonoskopii z tego typu wynikiem zaleca się kontrolę po około 4-5 latach (proces tworzenia nowotworu bez podłoża polipowatego to zazwyczaj najwcześniej 5 lat - powstają dopiero uchwytne zmiany). W chwili obecnej być może doszło do zaostrzenia stanu zapalnego w zakresie jelita grubego dlatego pojawiły się takie objawy. W chwili obecnej wystarczająca byłaby odpowiednia farmakoterapia, aby doprowadzić do wycofania się objawów jakie Pan przedstawia (np. leki przeciwzapalne bezpośrednio działające na śluzówkę jelita grubego lub normujące prace jelita). A co do okresowych krwawień z dolnego odcinka przewodu pokarmowego zapewne związane są one z występowaniem żylaków odbytu.