Czy Pregabalina jest bezpieczna w ciąży?

Dzień dobry. Czy można brać pregabaline w ciąży? okazało się że to już około 5 miesiąc. Do tej pory znajoma nie wiedziała że jest w ciąży i przyjmowała ten lek codziennie niezmiennie od kilku lat. Czy to mogło zaszkodzic dziecku? Znajoma ma bardzo duże ataki paniki i zaburzenia lękowe, a tylko ten lek dawał jej rezultaty. Czy musi odstawiać lek jeśli tylko on jej pomaga? Czy mogło to zaszkodzic dziecku? Niedawno była na usg, podobno wszystko wyszło prawidłowo. Dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Pregabalina nie jest zalecana w ciąży, o czym informuje producent w ulotce dołączonej do opakowania leku.

Wyjątkiem są jednak zalecenia lekarskie oraz sytuacja, gdy korzyści wynikające z jej stosowania są wyższe aniżeli ewentualne ryzyko. Pani znajoma powinna więc udać się do swojego lekarza prowadzącego i porozmawiać o swojej sytuacji. To lekarz podejmie decyzję o kontynuowaniu leczenia bądź o odstawieniu Pregabaliny. Działania na własną rękę mogą okazać się niekorzystne.

Działanie Pregabaliny zostało opisane w naszym artykule, który znajduje się pod linkiem:

https://portal.abczdrowie.pl/pregabalina.

Inne pytania o ten lek umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-w-jednym-czasie-brac-pregabaline-i-zoloft,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaki-wplyw-na-proby-watrobowe-ma-pregabalina.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.