Czy tabletki antykoncepcyjne mają wpływ na tolerancję glukozy?

Witam, proszę o interpretację dzisiejszego wyniku OGTT, do diabetologa idę dopiero we wtorek: glukoza na czczo: 116, glukoza po 2h: 208. Czy to już cukrzyca? W listopadowym badaniu OGTT glukoza na czczo wynosiła: 119, po 2h wynosiła: 144 więc była blisko prawidłowych norm. Od lutego biorę tabletki antykoncepcyjne, czy mogły one wpłynąć na pogorszenie tolerancji glukozy? Czy jednak przez pół roku rozwinęła się cukrzyca? Czy da się wyleczyć z tego? Pozdrawiam

Dzień dobry,

tabletki nie powinny znacząco wpływać na poziom glukozy we krwi. Ta jest ściśle uzależniona od tego - co Pani spożywa oraz od hormonów ją regulujących ( insulina).

Proszę się skontaktować z dietetykiem, który zaproponuje Pani prawidłowy sposób odżywiania się- tak aby poziom glukozy był mocno kontrolowany, ponieważ aktualne wyniki badań są niepokojące.

Po około miesiącu stosowanej diety proszę powtórzyć badanie.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga