Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 5 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co oznacza wynik glukozy na czczo i po godzinie?

Witam. Jestem w ciąży. Mialam po raz pierwszy badany poziom glukozy. Na czczo wynik wyszeszedł 85,50mg. Po podaniu glukozy po 1h wzrosło do 147,20 mg a po 2h wynosiło 131,40. Czy mozna tu stwierdzić cukrzycę ciążową?
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Standardy leczenia cukrzycy

Cukrzyca wykrywana jest u coraz większej ilości osób. Schorzenie to dzielimy na kilka typów. Sprawdź, czego jeszcze warto dowiedzieć się o cukrzycy. Zapoznaj się ze standardami leczenia cukrzycy.

Dzień dobry,

Może być Pani spokojna, nie ma Pani cukrzycy ciążowej. Według aktualnie obowiązujących wytycznych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego z 2017 roku cukrzycę ciążową rozpoznajemy jeśli glukoza na czczo wynosi >=92, po 1 h w teście OGTT z 75 glukozy > = 180 mgdl, zaś po 2 h >=153 mg/dl. Glikemie są prawidłowe, choć najlepiej jeśli po godzinie w ciąży nie przekraczałyby 140 mg/dl (ale 75 g glukozy to dość silny "bodziec" :). Aby nie doszło do zaburzeń gospodarki węglowodanowej proszę zdrowo się odżywiać, w miarę możliwośc być aktywną fizycznie - wystarczą spacery i zredukować słodycze, a wszystko będzie dobrze :)

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n.med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy