Czy taki eybik daje skuteczny efekt antykoncepcyjny?

Dzień dobry proszę o interpretacje wyników męża po zabiegu wazektomii, wykonanej 7 miesięcy temu. W nawiasie podaje normy. Czas upłynnienia po 20 minutach (<60 min.) Objętość 3,10 (>1,5 ml) pH 7,80 (7,2-7,8) lepkość Aglutyncja brak Barwa przezroczyste Koncentracja plemników 0 (>15 mln) Liczba plemników w ejakulacie 0 (>39 mln) Koncentracja komórek okrągłych 0,87(< 1mln) Ruch szybki postępowy typ a 0 (>25 %) Ruch postępowy (PR) Typ a b 0 (32%) Plemniki ruchome 0 (>40 %) Plemniki hyperaktywne 0 Żywotność 0 (>58%) UWAGI po odwirowaniu 5 min 1500 g znaleziono 2 plemniki nieruchome. Badanie żywotności wykonano licząc 3 plemniki. Moje pytanie jest następujące czy po takim czasie od wazektomi nie powinno być zero plemników także w osadzie po odwirowaniu ? Czy taki wynik daję skuteczny efekt antykoncepcyjny ?

Taki wynik po Wazektomii jest prawidłowy i pożądany. W preparacie bezpośrednim nie znaleziono plemników. Znaleziono po odwirowaniu nieruchome 2 plemniki. W przypadku Wazektomia w ogóle nie ma potrzeby wirować plemników. Te odwirowane to są "mumie" starych dawno martwych plemników wyprodukowanych być może przed laty. Obecne one będą przez wiele lat.

Dala czego w ogóle bada się plemniki po odwirowaniu?

Dlatego, że ogromna większość badań wykonywanych w laboratoriach andrologicznych (badających nasienie) ma na celu sprawdzić czy pacjent jest płodny i jeżeli nie jest to dlaczego. Obecność plemników w osadzie po odwirowaniu przy jednoczesnym stwierdzeniu azoospermii (całkowitym braku w ejakulacie) - świadczy o tzw kryptozoospermii. oznacza to, że przynajmniej kiedyś nasieniowody były drożne lub nadal są ale jadra nie produkują plemników. Stwierdzenie tego nakazywałoby skierowanie pacjenta na kolejne dodatkowe badania które mają odpowiedzieć jak pomóc pacjentowi stać się płodnym.

Państwo tego nie potrzebujecie. I doskonale wiecie dlaczego pani mąż nie ma plemników i jest niepłodny. Podsumowując: Wazektomia się udała. Jeżeli jest to pierwsze badanie po Wazektomia to możecie Państwo na wszelki wypadek powtórnie wykonać badanie za 2 miesiące. Tak na wszelki wypadek.

Pozdrawiam

Robert Kulik

lekarz androlog, ginekolog

Wazektomia ZdrOva Praktyka Lekarska

Floriańska 6 lok U-4,

03-707 Warszawa

tel 607776777

https://wzektomia.warszawa.pl