Czy to mogą być złogi w pęcherzyku żółciowym, skoro nic mnie nie boli?

Bardzo proszę o radę, USG wykazało liczne złogi w pęcherzyku żółciowym, badanie krwi wskazuje, że wszystko jest w normie. Ja nie odczuwam żadnych bóli ani kolek, jem wszystko, nie stosuję żadnej diety. Chirurg jednak stwierdził, że powinnam poddać się operacji. Mam 60 lat. Czy ten zabieg jest konieczny, skoro nie mam żadnych dolegliwości?

KOBIETA, 62 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam Panią serdecznie! Złogi w pęcherzyku żółciowym to potocznie nazywane przez wszystkich kamienie. Wyróżniamy trzy typy złogów: cholesterolowe, barwnikowe i mieszane. Powstają one w wyniku zagęszczenia żółci w cholesterol lub sole żółciowe bilirubiny. Najczęściej występują u pacjentów złogi cholesterolowe. Są to jasne, kruche kamienie. Jest też teoria, że złogi powstają w wyniku predyspozycji genetycznej (swoiste białko występujące w błonie śluzowej pęcherzyka żółciowego).

Należy podkreślić, że większość pacjentów nie ma objawów przez całe lata, a niektórzy przez całe życie. Najbardziej typowym objawem są bóle o charakterze kolki, pojawiające się nieregularnie, zwykle po błędach dietetycznych (tłuste, ciężkostrawne posiłki), po silnych przeżyciach psychicznych i niekiedy po dużym wysiłku fizycznym. Ból pojawia się najczęściej w 2-4 godziny po posiłku, często w nocy lub nad ranem. Najsilniejszy jest w poniżej mostka lub prawego żebra, a typową jego cechą jest promieniowanie do pleców i prawej łopatki. Atakowi kolki często towarzyszą nudności i wymioty z domieszką żółci oraz wzdęcie brzucha.

Przyczyną powstawania bólu w kolce żółciowej jest rozciąganie ściany pęcherzyka w wyniku zastoju żółci. Zastój jest spowodowany zaklinowaniem szyjki lub przewodu pęcherzyka kamieniem lub skurczem mięśni zwieraczy dróg żółciowych. Napad bólu trwa zazwyczaj kilka godzin i można go przerwać lub złagodzić lekami przeciwbólowymi i rozkurczowymi. Kolka żółciowa nawraca z przerwami bezbólowymi o bardzo zmiennej długości - od kilku dni do miesięcy. Często nie ma skłonności do narastania objawów pod względem ich częstości czy intensywności, lecz nie dochodzi też do ich wyciszenia.

Niestety nie ma możliwości rozbicia złogów w pęcherzyku żółciowym tak jak robi się to w nerkach. Jedyną skuteczną terapią jest usunięcie pęcherzyka wraz ze złogami. Zabieg ten wykonuje się w celach prewencyjnych, aby uniknąć nieprzyjemnych powikłań i dolegliwości.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty