Witam Panią serdecznie! Złogi w pęcherzyku żółciowym to potocznie nazywane przez wszystkich kamienie. Wyróżniamy trzy typy złogów: cholesterolowe, barwnikowe i mieszane. Powstają one w wyniku zagęszczenia żółci w cholesterol lub sole żółciowe bilirubiny. Najczęściej występują u pacjentów złogi cholesterolowe. Są to jasne, kruche kamienie. Jest też teoria, że złogi powstają w wyniku predyspozycji genetycznej (swoiste białko występujące w błonie śluzowej pęcherzyka żółciowego).
Należy podkreślić, że większość pacjentów nie ma objawów przez całe lata, a niektórzy przez całe życie. Najbardziej typowym objawem są bóle o charakterze kolki, pojawiające się nieregularnie, zwykle po błędach dietetycznych (tłuste, ciężkostrawne posiłki), po silnych przeżyciach psychicznych i niekiedy po dużym wysiłku fizycznym. Ból pojawia się najczęściej w 2-4 godziny po posiłku, często w nocy lub nad ranem. Najsilniejszy jest w poniżej mostka lub prawego żebra, a typową jego cechą jest promieniowanie do pleców i prawej łopatki. Atakowi kolki często towarzyszą nudności i wymioty z domieszką żółci oraz wzdęcie brzucha.
Przyczyną powstawania bólu w kolce żółciowej jest rozciąganie ściany pęcherzyka w wyniku zastoju żółci. Zastój jest spowodowany zaklinowaniem szyjki lub przewodu pęcherzyka kamieniem lub skurczem mięśni zwieraczy dróg żółciowych. Napad bólu trwa zazwyczaj kilka godzin i można go przerwać lub złagodzić lekami przeciwbólowymi i rozkurczowymi. Kolka żółciowa nawraca z przerwami bezbólowymi o bardzo zmiennej długości - od kilku dni do miesięcy. Często nie ma skłonności do narastania objawów pod względem ich częstości czy intensywności, lecz nie dochodzi też do ich wyciszenia.
Niestety nie ma możliwości rozbicia złogów w pęcherzyku żółciowym tak jak robi się to w nerkach. Jedyną skuteczną terapią jest usunięcie pęcherzyka wraz ze złogami. Zabieg ten wykonuje się w celach prewencyjnych, aby uniknąć nieprzyjemnych powikłań i dolegliwości.