Czy to powoduje zmniejszenie skuteczności krążka?

czy wypłukanie krążka dopochwowego adaring w gorącej wodzie zmniejsza jego skuteczność? chciałam sprawdzić czy wszystko z nim w porządku, wyjęłam i oplukalam, jednak poleciała zbyt ciepła woda i za późno się zorientowałam. jest to mój pierwszy krążek oraz pierwszy tydzień uzytku, i martwię się, ze jego skuteczność może zostać zaburzona. czy mam podstawy do obaw? dlaczego nie można plukac krążków w zbyt cieplej wodzie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

pierścień dopochwowy można płukać w wodzie, ale tylko w zimnej lub letniej – gorąca woda może zmniejszyć jego skuteczność.

Choć trudno domniemywać, czy tak było w Pani przypadku, to jednak jest mało prawdopodobne, by bieżąca woda miała taką temperaturę, która mogła zaburzyć ochronę antykoncepcyjną. Przypuszczam, że czynność trwała kilkanaście sekund, więc następnym razem proszę po prostu zachować ostrożność, a krążek antykoncepcyjny myć w zimnej wodzie.

Być może zainteresuje Panią nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/krazek-dopochwowy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.