Czy to stan zapalny?

Mam prośbę: czy mogłabym prosić o interpretację moich wyników. Do lekarza idę pod koniec przyszłego tygodnia, a jestem ciekawa, czy wyniki są dobre. Mam 30 lat i jestem kobietą. WBC 8,3 х10 ^3 /uL; LYMPH 2.3074; MXD 1.0624; NEUT 4.9302; RBC 4.70 х10 ^6 /uL ; HGB 14.9 g/dL; HCT 42.7 %; MCV 90.9 fL; MCH 31.7 pg; MCHC 34.9 g/dL; RDW-CV 13.1%; PLT 271 х10 ^3 /uL; PDW 19.2fL; MPV 12.3 fL; P-LCR 43.6%, Granulocyty podzielone 50, kwasochłonne 1; zasadochłonne 1; Limfocyty 47; Monocyty 1. Wynik CRP 0,5 mg/L. Czy one są dobre, czy nie mam za dużo limfocytów? Czy nie mam jakiegoś stanu zapalnego? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani!

W chwili obecnej nie ma powodu do niepokoju jeśli chodzi o liczbę limfocytów, ponieważ w zależności od źródła górna granica dla ich ilości wynosi od 40 do 50%.

Przedstawione wyniki nie budzą podejrzenia istnienia stanu zapalnego - CRP oraz liczba leukocytów mieszczą się w normach. Proszę jednak pamietać, że nie leczy się wyników badań, lecz pacjenta, więc jeśli ma Pani niepokojące objawy, należy zgłosić się do lekarza.

Nieco podwyższona jest średnia objętość płytek krwi MPV. Nie musi być to niepokojące, ale należy obserwować ten parametr. Warto wykonywać rozmaz ręczny krwi z prośbą o zwrócenie uwagi na obecność płytek olbrzymich lub agregatów płytek krwi. Te pierwsze, jeśli występują, nie powinny przekraczać 30%. Te drugie nie świadczą o powiększeniu objętości płytek, ale mogą świadczyć o ich uszkodzeniu. Agregaty mogą powstać również w próbce i nie wiązać się z patologia.

Pozostałe wyniki są prawidłowe.

Pozdrawiam serdecznie