Czy to źle, jeśli biorę tabletkę antykoncepcyjną nie o tej samej godzinie?

Mam 17 lat, pierwszy raz przepisano mi tabletki, ale nie dostałam szczegółowej informacji co do ich używania, a z ulotki wszystko mi się miesza. Dostałam S*****-20 i pierwszą tabletkę wzięłam zgodnie z poleceniem lekarza. Nie wiem czemu, ale okres trwa dłużej niż miałam zawsze. Czy przez to przestawi się mi cykl? Drugie pytanie dotyczy współżycia. W ulotce niejasno jest napisane, lecz zrozumiałam, że bez zabezpieczenia można jedynie współżyć w 2 tygodniu brania tabletek, a w pozostałych jest jakieś ryzyko. Nie wiem, czy to dobrze zrozumiałam. Pierwszą tabletkę wzięłam o północy 14 maja, choć ona powinna być wzięta 13 maja, i teraz jestem w kropce, bo nie mogę iść wcześniej spać, a jak przysypiam to zdarza mi się wziąć ją nawet z ponad półgodzinnym opóźnieniem. Czy mogłabym wziąć kolejną tabletkę wcześniej, na przykład o godzinie 22-23 (ale by wtedy nie minęły 24 godziny od wzięcia poprzedniej), czy by później były jakieś problemy dotyczące z tym okresem, w którym bym mogła z chłopakiem kochać się bez zabezpieczenia? Jeśli tak to bym musiała czekać do kolejnej paczki? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam.

1. Oczywiście, że tabletki przestawią Pani cykl - przecież właśnie po to Pani je stosuje! Plamienia/krwawienia w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych mogą wystąpić. Są jednym z najczęstszych działań niepożądanych. Powinny zaniknąć w ciągu 2-3 miesięcy. Jeśli taka sytuacja będzie się po tym czasie powtarzać, proponuję skontaktować się z lekarzem.

2. Źle Pani zrozumiała. Ryzyko ciąży jest takie samo w każdym tygodniu prawidłowego stosowania tabletek (czyli bliskie 0). W ulotce opisano sytuacje pominięcia tabletek z poszczególnych tygodni. Jeśli spóźni się Pani z przyjęciem tabletki > 12 godzin, to najmniejsze ryzyko zajścia w ciążę jest w 2 tygodniu, a większe w 1 i 3. Jeśli pominie Pani którąś tabletkę, należy postępować zgodnie ze schematem przedstawionym w ulotce.

3. Może Pani bezpiecznie przyjąć kolejną tabletkę wcześniej. Nie niesie to ze sobą żadnych reperkusji.