Czy torbiel operacyjnie trzeba usunąć?

Witam. Na USG wyszło mi że mam torbiel jajnika 5cm, czy jest opcja że zniknie sama? czy niestety operacyjnie trzeba ją usunąć? 3 lata temu przeszłam operacje usunięcia pękniętej torbieli też na jajniku, to normalne że majac 23 lata zmagam sie z takimi problemami?dodam ze rok temu usunięto mi torbiel prawej piersi i aktualnie pojawiła się nowa w lewej.

Ma Pani jakieś genetyczne skłonności do powstawania torbieli. Torbiel jajnika jest dość duża, o skrajnych wymiarach. Z reguły operuje się torbiele jajników o średnicy 5-6 cm. Tak duże torbiele raczej nie ulegają wchłonięciu. Decyzję w sprawie leczenia operacyjnego lub zachowawczego torbieli musi podjąć ginekolog prowadzący.