Czy USG tarczycy obejmuje również grasicę?

Witam, Mam pytanie dotyczące grasicy . Czy podczas wykonywanie USG tarczycy obejmuje równieżgrasicę? Czy jeśli wcześniej nie zakomunikuje się lekarzowi, że być może w grasicy leży problem, to jest ten gruczoł pomijany? Miewam sytuacje, gdzie w okolicy grasicy odczuwam takie jakby jej bicie lub drganie jedno lub dwa pojedyncze "stuknięcia". Tylko proszę nie pisać, żeby udać się do pulmonologa bo wizytę mam dopiero za pół roku. I czy problemy z tym gruczołem będą na 100% widoczne w RTG klatki?

Szanowna Pani,

W usg tarczycy nie uwidocznia się grasicy. Niestety również w badaniu rtg klatki piersiowej może ona nie być widoczna. Celem oceny, czy ma Pani przetrwałą grasicę należy wykonać tomografię komputerową klatki piersiowej. Przetrwała grasica może wiązać się ze wzrostem ryzyka chorób o podłożu autoimmunologicznym oraz miastenii. Jeśli są podejrzenia, że może mieć Pani przetrwałą grasicę, warto udać się do lekarza, który zleci bardziej szczegółowe badania.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz