Torbiele nerek a ich usunięcie

Pytanie do urologa. Dzień dobry! Moja mama ma 77 lat. Poddała się usg jamy brzusznej, w celu kontroli aktualnego stanu torbieli nerek, które towarzyszą jej od ponad 10 lat. Na szczęście jej torbiele nerek nie są pochodzenia nowotworowego. Ogólnie wynik badania przedstawia: wątroba nie powiększona o prawidłowej echogeniczności bez zmian ogniskowych, echo trzustki w normie, ok. Obie nerki prawidłowej wielkości i położenia. To co mnie martwi to: - w nerce lewej nieregularna torbiel nerek korowa bieguna górnego 48x47 mm; - w nerce prawej torbielka korowa 10 mm. Zapytano mamę, kiedy była ostatni raz u ginekologa, na co mama odpowiedziała, że już minęło parę lat. W referacie napisano: narząd rodny do oceny ginekologicznej. Myślę, że w takim razie lekarka rodzinna powinna skierować mamę do ginekologa i do urologa. Myślę także (oczywiście nie jestem absolutnie kompetentna), że mama powinna usunąć torbiele nerek (w szczególności ten 48x47 mm) metodą laparoskopową, jako skuteczną i mało inwazyjną). Mamie 13 lat temu usunięto woreczek żółciowy właśnie tą metodą (z czego mama była bardzo zadowolona). Boję się, że brak usunięcia torbieli nerek u mamy może z czasem przyczynić się do dysfunkcji nerek albo ich pęknięcia, widząc że torbiel 48x47 w ostatnich trzech latach bardzo się powiększyła. Dziękuję za poradę!
KOBIETA, 77 LAT ponad rok temu

Torbiele nerek zazwyczaj są torbielami prostymi. Przyczyna ich powstawania nie jest poznana. Rozwijają najczęściej bezobjawowo. Dotyczą ok. 20% populacji przed 40 rokiem życia. W 6 dekadzie życia mogą występować u 40% badanych. Należy odróżnić je od innej choroby - wielotorbielowatości nerek - schorzenie to może bowiem prowadzić do schyłkowej niewydolności nerek i dializy. Najczęściej torbiel nie powoduje żadnych dolegliwości. Może być jednak powodem bólu, nadciśnienia, a nawet gorączki w przypadku zakażenia jej treści. Torbiele nerek bardzo duże, utrudniające odpływ moczu z nerki, szybko powiększające się, zawierające zwapnienia i elementy tkankowe w ich świetle wymagają zazwyczaj interwencji chirurgicznej. Torbiele proste nerek, które są bezobjawowe nie wymagają leczenia operacyjnego.
Decyzję o ewentualnym leczeniu operacyjnym torbieli podejmuje osobiście po analizie badań obrazowych, laboratoryjnych i objawach choroby urolog.
Leczenie obejmuje tzw. obliterację (podanie do torbieli środka powodującego jej zanik) lub wycięcie w niej „okna” umożliwiającego ewakuacje płynu i wchłanianie go przez tkanki otaczające. W dobie chirurgicznych technik małoinwazyjnych (laparoskopia, retroperitoneoskopia) otwarte operacje (klasyczne) torbieli wykonywane są jedynie w pojedynczych przypadkach.
Trzeba oczywiście w tej sprawie bezpośrednio skonsultować się z ginekologiem. Torbiel nie jest jeszcze tak bardzo duża. Z reguły wymagają interwencji torbiele o średnicy około 10 cm. Skoro torbiel nie daje objawów to raczej nie wymaga leczenia operacyjnego tylko obserwacji (chyba, że powiększa się bardzo szybko - w przeciągu kilku miesięcy). O wszystkim zadecyduje urolog po bezpośrednim badaniu.
Oczywiście należy także skonsultować się z ginekologiem (do ginekologa nie jest wymagane skierowanie).

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty