Czy warto w tym wieku pójść na USG piersi?

Dzień dobry. Mam 24 lata i zastanawiam się, czy warto już iść na USG piersi. Nie mam w rodzinie osób z chorobami piersi i sama też nic niepokojącego nie znalazłam. Myślałam o pójściu na takie badanie całkiem profilaktycznie. Czy w takich okolicznościach ma ono sens? I czy po badaniu dostanę wynik czy będę musiała iść do lekarza aby dokonał interpretacji ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

USG piersi należy do podstawowych badań wykonywanych w profilaktyce raka piersi. Dzięki niemu można wykryć zmiany już na wczesnym etapie, dlatego zalecane jest dla wszystkich kobiet już po 20. roku życia. Na początku wystarczy badać się co dwa lata, natomiast po ukończeniu 30. roku życia badanie to należy wykonywać profilaktycznie raz w roku.

W przypadku podwyższonego ryzyka (np. rak piersi w rodzinie, zaburzenia hormonalne) badanie trzeba powtarzać częściej. Dzięki temu można łatwo wykryć zmianę oraz odpowiednio zareagować.

Ultrasonografia piersi to badanie szybkie, bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Najlepiej wykonać je w pierwszej połowie cyklu, tuż po okresie, kiedy piersi nie są już tkliwe i obrzęknięte. Wynik badania jest dostępny od ręki, ponieważ lekarz sporządza go na bieżąco.

Więcej informacji o badaniu USG piersi znajdzie Pani w naszym artykule dostępnym pod następującym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-usg-piersi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.