Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 8 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy warto w tym wieku pójść na USG piersi?

Dzień dobry. Mam 24 lata i zastanawiam się, czy warto już iść na USG piersi. Nie mam w rodzinie osób z chorobami piersi i sama też nic niepokojącego nie znalazłam. Myślałam o pójściu na takie badanie całkiem profilaktycznie. Czy w takich okolicznościach ma ono sens? I czy po badaniu dostanę wynik czy będę musiała iść do lekarza aby dokonał interpretacji ?
KOBIETA, 24 LAT około miesiąca temu

Żelazo w ciąży

Czym może grozić niedobór żelaza, dlaczego ważne jest jego spożywanie, i jakie produkty obfitują w ten pierwiastek? Na te pytania odpowiedzi udziela dietetyk, mgr Marta Michalak-Tomasik.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

USG piersi należy do podstawowych badań wykonywanych w profilaktyce raka piersi. Dzięki niemu można wykryć zmiany już na wczesnym etapie, dlatego zalecane jest dla wszystkich kobiet już po 20. roku życia. Na początku wystarczy badać się co dwa lata, natomiast po ukończeniu 30. roku życia badanie to należy wykonywać profilaktycznie raz w roku.

W przypadku podwyższonego ryzyka (np. rak piersi w rodzinie, zaburzenia hormonalne) badanie trzeba powtarzać częściej. Dzięki temu można łatwo wykryć zmianę oraz odpowiednio zareagować.

Ultrasonografia piersi to badanie szybkie, bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Najlepiej wykonać je w pierwszej połowie cyklu, tuż po okresie, kiedy piersi nie są już tkliwe i obrzęknięte. Wynik badania jest dostępny od ręki, ponieważ lekarz sporządza go na bieżąco.

Więcej informacji o badaniu USG piersi znajdzie Pani w naszym artykule dostępnym pod następującym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-usg-piersi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy