Mam rozpoznaną od kilku miesięcy przewlekłą białaczkę CLL (stadium 0 wg Rei). Podwyższone leukocyty i limfocyty mam około 3 lat wstecz. W tym czasie przebywałam 3 razy (2 razy prywatnie) w sanatorium w Lądku Zdroju, gdzie leczyłam chory kręgosłup (dyskopatię). Miałam między innymi kąpiele w wodach radonowo-siarczkowych i przez dwa pobyty wdychałam tez radon na spowolnienie procesów zwyrodnieniowych kości. Dzisiaj czytam na abc białaczka o czynnikach ryzyka rozwoju białaczki i jest tam wymieniony radon, który może zwiększać ryzyko zachorowania na białaczkę. Pytam więc, czy można leczyć radonem, czy z dużym prawdopodobieństwem zwiększać ryzyko zachorowania na tak poważne chorobę jaką jest białaczka.
Witam serdecznie,
Radon jest pierwiastkiem promieniotwórczym, który wdychany w dużych stężeniach może powodować występowanie raka płuc. Zgodnie z danymi przytoczonymi na stronach amerykańskiego departamentu do spraw prewencji i kontroli zachorowań nie stwierdzono, aby narażenie na radon zwiększało ryzyko zachorowania na białaczkę.
W odpowiednich stężeniach radon wykazuje korzystne działanie w chorobach kostno-stawowych - takich jak choroby zwyrodnieniowe, stany pourazowe oraz reumatyczne. Radon stosuje się także wspomagająco w leczeniu cukrzycy, chorób tarczycy oraz problemów z płodnością.
Pozdrawiam serdecznie
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy moje kolejne dziecko również będzie narażone na białaczkę limfoblastyczną typu T? – odpowiada Lek. Agnieszka Barchnicka
- Bezpieczny seks - czy od chorego na białaczkę można się zarazić? – odpowiada Lek. Marta Hat
- Leki przeciwbólowe - czy zwiększają ryzyko wystąpienia białaczki? – odpowiada Lek. Agnieszka Barchnicka
- Czy morfologia 5-miesięcznego dziecka może sugerować białaczkę? – odpowiada Redakcja abcZdrowie