Anemia, plamienie, białaczka - czy to wszystko ma związek?

Witam! Piszę do Państwa z problemem m.in. ginekologicznym. Otóż mam 17 lat i od 2 miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne. Do tej pory nie było problemu, ale jakieś 2 tyg. temu pojawiło się plamienie, które trwa do tej pory i to wcale nie zmniejszając się, nawet odwrotnie, myślę, że jest bardziej obfite niż na początku. Teraz do końca opakowania zostały mi już tylko 2 tabletki, ale wciąż nie jest to ta 7-dniowa przerwa, w czasie której powinno wystąpić krwawienie. Martwię się o to bo przy okazji mam anemię, którą zdiagnozowano 2 miesiące temu. Obawiam się, że te krwawienia wpłyną negatywnie na mój organizm. Co więcej również od początku grudnia stale choruję. Cały czas jestem przeziębiona i nie mogę się wyleczyć. Byłam u lekarza raz z infekcją. Wypisał mi antybiotyk na gardło i na tym się skończyło. Objawy ustały na może dwa dni, a później wróciły. Teraz też byłam zdrowa, powiedzmy z 4-5 dni, a dzisiaj znów gorączka, ból stawów, mięśni i kości. Co więcej, ostatnio dowiedziałam się, że mój dziadek (tata mojej mamy) zmarł na białaczkę i kolejnym moim pytaniem jest, czy może ona być dziedziczona np. przeze mnie? Poczytałam o objawach jej towarzyszących takich jak: osłabienie, ospałość, częste infekcje, krwawienia z dziąseł w czasie mycia zębów, zmniejszenie masy ciała (schudłam ostatnio bez żadnej diety 4 kilo w ciągu tygodnia), bóle mięśni i stawów, itp. i ze strachem stwierdzam, że cierpię na wszystkie wyżej wymienione. Czy jest możliwość, że jestem chora na białaczkę? Z góry dziękuję za odpowiedzi na wszystkie moje pytania i wątpliwości. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Po pierwsze plamienia śródcyklowe są jednym z najczęściej spotykanych działań niepożądanych podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych, w szczególności w czasie pierwszych opakowań. Tak, do 4 miesięcy od rozpoczęcia antykoncepcji powinny się zakończyć. Takie krwawienia jak najbardziej mogą jednak wpłynąć na Twój organizm i być przyczyną anemii lub ją nasilić. Nie napisałaś jednak czy lekarz zalecił Ci terapię żelazem?

Twoje objawy mogą wynikać zarówno z anemii (nasilonej przez krwawienia) jak i z innych schorzeń. By ocenić czy jest to białaczka, wystarczy wykonanie morfologii.

Określenie czy białaczka na jaką chorował Twój dziadek jest dziedziczna jest bardzo trudne. Generalnie tylko niektóre formy tej choroby mogą skutkować dziedziczeniem mutacji genetycznej, która zwiększa ryzyko zachorowania.