Anemia - czy może doprowadzić do białaczki?

Witam. Mam na imię Patrycja i mam 17 lat. Anemię mam już po raz drugi. Pierwszy raz miałam w wieku 13 lat i teraz mam po raz drugi. Zażywam od miesiąca żelazo i muszę stosować je jeszcze przez kolejne dwa miesiące. Moim objawem choroby jest szybkie zmęczenie, nawet gdy wykonuję najprostszą czynność, bóle nerek, mocne i bardzo częste, bóle głowy i senność... Często robię się blada, a gdy wstaję nawet z pozycji siedzącej, mam zawroty głowy... Wydaje mi się, że żelazo za bardzo mi nie pomaga i boję się, że może moja anemia doprowadzić do białaczki... Z tego, co wiem, jeżeli ma się zbyt mało krwinek czerwonych, a ma się przewagę białych, wtedy to prowadzi do białaczki... W tym momecie mam hemoglobiny 117... Jaką mogę mieć pewność, że nie będę miała białaczki??? I że po zwalczeniu tej anemii, nie będę miała jej po raz kolejny...? Jestem tym naprawdę zaniepokojona... Proszę bardzo o jakąkolwiek radę... Serdecznie dziękuję... Patrycja

Lek. Izabela Brym

Witam.

Anemia (niedokrwistość) nie prowadzi do białaczki, ale może być jednym z jej objawów. Niestety, poza poziomem hemoglobiny (na przyszłość proszę podawać jednostki, a nie samą wartość liczbową np. 11,7 g/dl) nie podała Pani wyników innych parametrów z morfologii krwi obwodowej, więc nie jestem w stanie ustosunkować się do ewentualnej obceności białaczki w Pani przypadku.

U kobiet najczęściej anemia wynika z utraty krwi w trakcie krwawień miesiączkowych, leczy się ją preparatami żelaza i odpowiednią dietą. Jest to przypadłość stosunkowo niegroźna. Z uwagi na bóle okolicy nerek, polecam wykonanie badania USG jamy brzusznej (niektóre patologie brzucha mogą prowadzić do anemii).