Anemia - czy może doprowadzić do białaczki?

Witam. Mam na imię Patrycja i mam 17 lat. Anemię mam już po raz drugi. Pierwszy raz miałam w wieku 13 lat i teraz mam po raz drugi. Zażywam od miesiąca żelazo i muszę stosować je jeszcze przez kolejne dwa miesiące. Moim objawem choroby jest szybkie zmęczenie, nawet gdy wykonuję najprostszą czynność, bóle nerek, mocne i bardzo częste, bóle głowy i senność... Często robię się blada, a gdy wstaję nawet z pozycji siedzącej, mam zawroty głowy... Wydaje mi się, że żelazo za bardzo mi nie pomaga i boję się, że może moja anemia doprowadzić do białaczki... Z tego, co wiem, jeżeli ma się zbyt mało krwinek czerwonych, a ma się przewagę białych, wtedy to prowadzi do białaczki... W tym momecie mam hemoglobiny 117... Jaką mogę mieć pewność, że nie będę miała białaczki??? I że po zwalczeniu tej anemii, nie będę miała jej po raz kolejny...? Jestem tym naprawdę zaniepokojona... Proszę bardzo o jakąkolwiek radę... Serdecznie dziękuję... Patrycja

KOBIETA, 17 LAT ponad rok temu

Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Lek. Izabela Brym
60 poziom zaufania

Witam.

Anemia (niedokrwistość) nie prowadzi do białaczki, ale może być jednym z jej objawów. Niestety, poza poziomem hemoglobiny (na przyszłość proszę podawać jednostki, a nie samą wartość liczbową np. 11,7 g/dl) nie podała Pani wyników innych parametrów z morfologii krwi obwodowej, więc nie jestem w stanie ustosunkować się do ewentualnej obceności białaczki w Pani przypadku.

U kobiet najczęściej anemia wynika z utraty krwi w trakcie krwawień miesiączkowych, leczy się ją preparatami żelaza i odpowiednią dietą. Jest to przypadłość stosunkowo niegroźna. Z uwagi na bóle okolicy nerek, polecam wykonanie badania USG jamy brzusznej (niektóre patologie brzucha mogą prowadzić do anemii).

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty