Szanowna/y Pani/e,
Anemia i białaczka dotyczą różnych linii komórkowych. Anemia – erytrocytów, tzw. krwinek czerwonych, białaczka natomiast – leukocytów, tzw. krwinek białych. Obie choroby możemy dalej dzielić według kilku kryteriów.

Niewłaściwym byłoby stwierdzenie, że anemia może doprowadzić do wystąpienia białaczki. Nie znaczy to jednak, że obie choroby nie mogą współistnieć. Zaburzone mogą być jednocześnie lub w pewnym odstępie czasu obie linie komórkowe, a nawet większa ich liczba, co skutkuje zmianami również innych komórek krwi.

Zapobieżenie wystąpieniu białaczki jest trudne, gdyż w wielu przypadkach jej przyczyna nie jest znana. W innych za wystąpienie choroby odpowiadają czynniki genetyczne, na które nie mamy w chwili obecnej wpływu. Wśród tych których wpływ możemy zminimalizować wymienia się m. in. benzen, toluen, ksylen, chloramfenikol, herbicydy, pestycydy, nawozy sztuczne, farby do włosów, metale ciężkie, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące, niektóre leki, zakażenia niektórymi wirusami np. Epsteina-Barra.

W dzisiejszym świecie jakkolwiek można próbować zminimalizować ich wpływ na nasz organizm, nie jesteśmy w stanie całkowicie  wyeliminować tych czynników z naszego otoczenia. Ponadto, nawiązując do informacji przedstawionych wyżej, nawet to nie stanowi pełnego zabezpieczenia.

W przypadku białaczki bardzo ważne jest rozpoznanie ewentualnej choroby na możliwie najwcześniejszym etapie. Badaniem, które jest tu bardzo pomocne, a przy tym proste, niedrogie i szeroko dostępne jest morfologia krwi, najlepiej z rozmazem mikroskopowym. Warto  wykonywać ją regularnie, bo objawy początkowo nie występują wcale lub są niecharakterystyczne.
Serdecznie pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty