Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Szanowna/y Pani/e,
Anemia i białaczka dotyczą różnych linii komórkowych. Anemia – erytrocytów, tzw. krwinek czerwonych, białaczka natomiast – leukocytów, tzw. krwinek białych. Obie choroby możemy dalej dzielić według kilku kryteriów.

Niewłaściwym byłoby stwierdzenie, że anemia może doprowadzić do wystąpienia białaczki. Nie znaczy to jednak, że obie choroby nie mogą współistnieć. Zaburzone mogą być jednocześnie lub w pewnym odstępie czasu obie linie komórkowe, a nawet większa ich liczba, co skutkuje zmianami również innych komórek krwi.

Zapobieżenie wystąpieniu białaczki jest trudne, gdyż w wielu przypadkach jej przyczyna nie jest znana. W innych za wystąpienie choroby odpowiadają czynniki genetyczne, na które nie mamy w chwili obecnej wpływu. Wśród tych których wpływ możemy zminimalizować wymienia się m. in. benzen, toluen, ksylen, chloramfenikol, herbicydy, pestycydy, nawozy sztuczne, farby do włosów, metale ciężkie, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące, niektóre leki, zakażenia niektórymi wirusami np. Epsteina-Barra.

W dzisiejszym świecie jakkolwiek można próbować zminimalizować ich wpływ na nasz organizm, nie jesteśmy w stanie całkowicie  wyeliminować tych czynników z naszego otoczenia. Ponadto, nawiązując do informacji przedstawionych wyżej, nawet to nie stanowi pełnego zabezpieczenia.

W przypadku białaczki bardzo ważne jest rozpoznanie ewentualnej choroby na możliwie najwcześniejszym etapie. Badaniem, które jest tu bardzo pomocne, a przy tym proste, niedrogie i szeroko dostępne jest morfologia krwi, najlepiej z rozmazem mikroskopowym. Warto  wykonywać ją regularnie, bo objawy początkowo nie występują wcale lub są niecharakterystyczne.
Serdecznie pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty