Czy możliwe, że rozwija się u mnie anemia?

Chciałem się spytać czym może być spowodowana taka sytuacja że miesiac temu podczas kontrolnego badania krwi (morfologia i żelazo) poziom żelaza był ok. 22 a jak robilem dzisiaj to było 15? podobnie z hemoglobiną odrobine spadła w tym czasie. Czy to oznacza że zaczyna się jakiś problem z anemią? (nigdy nie miałem anemi, mężczyzna 30l )
MĘŻCZYZNA, 30 LAT 6 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

spadek poziomu żelaza i hemoglobiny w ciągu miesiąca może mieć różne przyczyny, takie jak zmiana diety, utrata krwi, problemy z wchłanianiem żelaza, infekcje, czy stosowanie różnych leków i suplementów.

Anemia to stan, w którym organizm ma zbyt mało czerwonych krwinek lub czerwone krwinki nie zawierają wystarczającej ilości hemoglobiny. Hemoglobina to białko zawarte w czerwonych krwinkach, które jest odpowiedzialne za transport tlenu z płuc do tkanek i narządów oraz za “przewożenie” dwutlenku węgla z tkanek do płuc, gdzie jest wydychany. Może ona prowadzić do niedoboru tlenu w organizmie.

Najczęstszym rodzajem anemii jest ta, która powstaje w wyniku niedoboru żelaza. Przyczyny obejmują niski poziom żelaza w diecie, utratę krwi oraz problemy z przyswajaniem tego mikroelementu w przewodzie pokarmowym.

Zalecamy, aby monitorował Pan stan żelaza i hemoglobiny. Proszę stosować dietę bogatą w żelazo (w rozsądnych ilościach, nie można również przesadzić) i za jakiś czas powtórzyć badania.

Warto też przeanalizować wyniki z lekarzem, który zlecił badania.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/anemia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.