Czy wyciek jest przeciwskazaniem do zdjęcia szwów?

10 dni temu wycięto u mnie torbiel pilonidalną i założono czarne szwy do zdjęcia. Górna część rany jest zrośnięta i sucha, jednak z dołu cały czas wycieka bezbarwne osocze, wystarczy lekko dotknąć pośladek lub podnieść nogę. Czy są to objawy złego gojenia? Szwy mam mieć zdjęte po 14 dniach od operacji. Zostały mi 4 dni. Czy wyciek jest przeciwskazaniem do zdjęcia szwów? Czy możliwe jest zatrzymanie tego wycieku?
KOBIETA, 22 LAT 8 miesięcy temu

Sugeruję wcześniejszą konsultację w ośrodku, w którym wykonano zabieg. Wyciek treści surowiczej nie jest istotnym powikłaniem, jednak zwiększa ryzyko zakażenia rany. Lekarz po badaniu fizykalnym oceni czy konieczne jest utrzymanie szwów. Warto stosować miejscowe leczenie przeciwzapalne, np. nakładać na linię szwów maść Betadine po wcześniejszym umyciu i odkażeniu rany.