Czy z krążkiem będę w pełni zabezpieczona?

Czy będę zabezpieczona jeżeli zapomniałam wziąć przedostatniej tabletki, a po 7 dniach przerwy, podczas której wystąpiło krwawienie z odstawienia, zastosuję pierwszy raz krążek dopochwowy? Ostatnia tabletkę normalnie wzięłam a przedostatnią z opóźnieniem 15-nasto godzinnym. Czy dobrze robię aplikując krążek po 7 dniach przerwy w dzień, w którym zawsze brałam pierwszą tabletkę? Czy powinnam dodatkowo się zabezpieczać? Jeżeli tak to jak długo? Dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

W przypadku rozpoczęcia stosowania krążka dopochwowego po wcześniejszym stosowaniu antykoncepcji hormonalnej należy zastosować krążek pierwszego dnia cyklu. Wówczas ochrona jest pełna już od początku stosowania i nie jest potrzebna dodatkowa metoda antykoncepcji.
W opisanej sytuacji jeśli w ciągu 7 dni przed opóźnieniem w przyjęciu tabletki lub 7 dni po tym zdarzeniu został odbyty stosunek to istnieje prawdopodobieństwo ciąży i przed rozpoczęciem stosowania krążka dopochwowego należy wykluczyć możliwość ciąży. W takiej sytuacji można wykonać test ciążowy po min. 14 dniach od stosunku.

Jeśli stosunek nie odbył się w tych ramach czasowych to jak najbardziej można zastosować krążek pierwszego dnia cyklu i oczekiwać pełnej ochrony antykoncepcyjnej od początku jego stosowania.

Redakcja abcZdrowie.pl