Czy zaburzenia świadomości i mowy mogą wyć wynikiem wysokiego ciśnienia?

Witam. Moja mama ma 50lat, od dłuższego czasu leczy się na nadciśnienie i astmę a od niedawna na depresję i jaskre. Niedawno miała 3 ataki, miała opadnieta jedna strone twarzy, mrowienie, niewyraźnie mowila i nie potrafila odpowiedzieć na pytania. Te ataki trwały około 10-15 minut. Była tydzień w szpitalu, badanie jakie jej zrobili to rezonans magnetyczny, doppler żył szyjnych, eeg, usg płuc i badania krwi. Badania nic nie wykazaly, lekarz stwierdził że takie ataki mogą być od wysokiego ciśnienia. Czy takie problemy z mowa i zaburzenia swiadomosci mogą być od wysokiego cisnienia? Dodam, że po przyjeździe karetki mama miała ciśnienie 180/100 a już dochodziła do siebie i mogła normalnie mówić.

Witam!
Jeżeli w wykonanych w szpitalu konkretnych badaniach pracownianych niczego nie znaleziono, to należy, biorąc pod uwagę wzrost ciśnienia krwi, myśleć TIA, czyli przemijającym niedokrwieniu mózgu. Należy monitorować ciśnienie krwi, dokładnie przebadać serce i profilaktycznie podać Akard. Zwrócić uwagę na ew. niemiarowość!
Powodzenia
W. Łuczkowski.