Czy złogi w śliniankach wykazane podczas badania usg mogą być przyczyną podwyższonej lipazy we krwi?

Czy złogi z śliniankach wykazane podczas badania usg mogą być przyczyną podwyższonej lipazy we krwi (ok 80 U/l przy max. 60 U/l ) oraz amylazy w moczu (ok. 550 U/l przy max. 447 U/l )? Amylaza w krwi w normie ( 58 U/I przy max. 100 U/I).

Lipazy nie (ale to bardzo małe zwiększenie aktywności enzymatycznej bez znaczenia klinicznego), a amylazy tak.