Czym różni się rezonans magnetyczny od zwykłego prześwietlenia?

Witam, mieszkam w Holandii. Miesiac temu doznalem urazu w kolanie....nie dokonca wiem co mi dolega. Nie moge swobodnie wyprostowac nogi, odczuwam bol przy chodzeniu czesto na wieczor mam opuchnieta noge, Chcialbym skonsultowac sie z specjalista niestety nie posiadam ubezpieczenia w Polsce ani ogolno- europejskiego. Moje pytanie to: Czym rozni sie rezonans magnetyczny od zwyklego przeswietlenia ktore zrobili mi Holenderscy lekarze? oraz koszta ewentualnego leczenia w PL prywatnie

Witam serdecznie,

Zasadniczą różnicą między badaniem RTG (prześwietlenie) a badaniem MRI, jest fakt, iż w badanie RTG wykorzystuję w obrazowaniu promieniowanie rentgenowskie, natomiast badanie MRI wykorzystuje zjawisko rezonansu magnetycznego, przez co jest badaniem bezpieczniejszym dla pacjenta, aniżeli RTG. Badanie RTG służy do diagnostyki tkanek twardych czyli kości, natomiast badanie MRI, do oceny i diagnostyki tkanek miękkich czyli np. więzadła krzyżowe w stawie kolanowym, narządy wewnętrzne etc.
Reasumując badanie MRI jest badaniem wysokospecjalistycznym, dokładniejszym, wykorzystującym zjawisko rezonansu magnetycznego, w przeciwieństwie do RTG które wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie.

Pozdrawiam.