Dlaczego doszło do gromadzenia się płynu w worku osierdziowym?
Witam! Mój tata 8 maja 2012 przeszedł operację wszczepienia by-passów. Po 8 dniach od przebytej operacji w stanie ogólnym dobrym został wypisany ze szpitala. W dniu wypisu zostało zrobione echo serca, które wykazało niewielka ilość płynu w worku osierdziowym. Do 31 maja 2012 tata przebywał w domu, przyjmował antybiotyk oraz leki na obniżenie ciśnienia (przed operacją również przyjmowali leki na obniżenie ciśnienia).
Od 31 maja do 20 czerwca tata przebywał w sanatorium. W sanatorium stwierdzono, że na tylnej ściance w worku osierdziowym znajduje się około 2 cm płynu. Przez cały pobyt w sanatorium tata przyjmował leki odwadniające i inne stosowane do obniżenia płynu w worku osierdziowym. Niestety terapia lekami nie przyniosła rezultatu. 20 czerwca tata został przewieziony z powrotem do szpitala. Tam po jednodniowej obserwacji zdecydowano się na operację odbarczania. Kardiochirurg w trakcie operacji odbarczania upuścił około 250 ml płynu z dostępnych miejsc. Wykonane kontrolnie echo serca po operacji wykazało, że płyn z tylnej ścianki worka osierdziowego nie został usunięty. Przez trzy kolejne dni tata przyjmował zwiększone dawki leków odwadniających. 25 czerwca wykonano kontrolnie echo serca, które wykazało 18mm płynu w worku osierdziowym na tylnej ściance. Tata został wypisany ze szpitala tego samego dnia.
Czy obecny stan, ilość płynu w worku osierdziowym można uznać za bezpieczny? Czy tata powinien się kontrolować u kardiologa? Jak często? Czy płyn usunięty w trakcie operacji odbarczania powinien zostać zbadany? Czy w przypadku mojego taty powinno się ustalić przyczynę gromadzenia się płynu w worku osierdziowym? Czy w przypadku mojego taty zalecana jest tomografia komputerowa mająca na celu ustalenie gęstości płynu? Będę niezmiernie wdzięczny za udzielenie odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.